
Województwo pomorskie
O ile mieszkańcy Trójmiasta mogą nie zachwycać się szczególnie nadmorskim klimatem, to warto pokazać uczniom miejsca na Pomorzu, które być może są pomijane w codziennym życiu. W myśl powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Oto nasze propozycje:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – jedno z najważniejszych muzeów w Polsce, które opowiada historię II wojny światowej. Ekspozycja muzeum składa się z wielu interaktywnych elementów, które pomagają zrozumieć czasy wojny.
Zamek w Malborku – największy zamek w Polsce i jedno z największych zamków gotyckich w Europie. Zbudowany przez krzyżaków, zamek jest doskonałym przykładem stylu gotyckiego.
Skansen Archeologiczny w Grodzisku Wielkopolskim – to wyjątkowe miejsce, które pozwala poznać życie ludzi w epoce żelaza. Skansen składa się z rekonstrukcji budynków i osad z różnych okresów historycznych.
Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – muzeum na wolnym powietrzu, które prezentuje tradycyjne budownictwo i kulturę Kaszubów. W parku znajduje się wiele drewnianych chat, młynów i kościołów.

Województwo śląskie
W samej stolicy województwa można zorganizować co najmniej kilka wycieczek dla szkół, pokazując im np.:
Park Śląski – piękny park z licznymi alejkami, fontannami, stawami i placami zabaw. W parku znajduje się również wiele atrakcji, takich jak Wesołe Miasteczko, Park Linowy czy Wodny Świat.
Muzeum Śląskie – jedno z największych muzeów w Polsce, które opowiada historię regionu śląskiego. W muzeum znajduje się wiele ciekawych eksponatów, a także liczne wystawy i wydarzenia.
Katowicki Spodek - hala widowiskowo-sportowa, w której odbywają się liczne wydarzenia, takie jak koncerty, mecze czy zawody sportowe. Spodek jest również ciekawym miejscem do zwiedzania, a z jego tarasu można podziwiać piękne widoki na miasto.
Kopalnia Węgla „Guido” – miejsce, które pozwala poznać historię górnictwa węglowego na Śląsku. W kopalni można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów oraz pojechać windą do podziemnych chodników.
To tylko kilka propozycji, ale w okolicach jest wiele innych wartościowych i edukacyjnych miejsc do zwiedzania, takich jak Zamek w Pszczynie,
Muzeum Historii Katowic,
Muzeum Gwarków w Zabrzu.
Poza tym Śląsk obfituje w cudowne tereny zielone, w sam raz na wycieczki na świeżym powietrzu. To m.in.:
Jura Krakowsko-Częstochowska,
Dolina Wiercicy,
Góry Sokole,
Rezerwat Rododendronów,
Grzęda Mirowsko-Bobolicka,
Rezerwat Segiet i kamieniołom Blachówka,
Puszcza Pszczyńska.

Województwo warmińsko-mazurskie
Trudno wybrać kilka miejsc w cudownym regionie Warmii i Mazur. Być, może zainspiruje was któraś z propozycji:
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach, w którym można uprawiać sporty wodne, takie jak żeglarstwo czy kajakarstwo. Na miejscu można także wynająć łódź i przepłynąć się po jeziorach.
Zamek w Olsztynie – zabytkowy zamek, w którym mieści się muzeum. W zamku można zobaczyć liczne eksponaty, a także poznać historię miasta i regionu.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – to park, w którym można zobaczyć wiele gatunków dzikich zwierząt, takich jak wilki, jelenie czy żubry. Na miejscu organizowane są również ciekawe pokazy i prelekcje.
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – muzeum, które opowiada historię regionu Warmii i Mazur. W muzeum znajdują się liczne eksponaty, a także wystawy i wydarzenia.
Twierdza Boyen w Giżycku – zabytkowa twierdza, która została zbudowana w XIX wieku. W twierdzy można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, a także zwiedzić podziemia.
Tam już byliście? Może warto odwiedzić Muzeum Kanału Elbląskiego w Elblągu, Pałac w Sztynorcie czy Muzeum Ludowe w Olsztynku.

Województwo wielkopolskie
W stolicy Wielkopolski dzieci i młodzież może zainteresować sporo miejsc łączących kulturę z rozrywką. Będąc w Poznaniu, obowiązkowo należy udać się na Rynek i poznać słynne koziołki. Oprócz tego warto zwiedzić te miejsca:
Stary Rynek – jedno z najpiękniejszych miejsc w Poznaniu, na którym znajduje się wiele zabytkowych kamienic, a także ratusz i kolorowe fontanny. Na rynku organizowane są również różnego rodzaju imprezy i festiwale.
Malta Ski – kompleks narciarski, w którym można uprawiać narciarstwo biegowe, jazdę na łyżwach czy skoki na trampolinie. Na miejscu znajdują się również liczne atrakcje, takie jak baseny i sauny.
Palmiarnia Poznańska – tu można zobaczyć wiele gatunków roślin, a także egzotyczne zwierzęta, takie jak papugi czy żółwie.
Centrum Nauki i Biznesu Żyrafa – to interaktywne centrum naukowe, w którym dzieci mogą poznać różne dziedziny nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.
Wycieczka poza Poznań? Polecamy:
Wielkopolski Park Narodowy – jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie, w którym można zobaczyć wiele gatunków dzikich zwierząt oraz piękne krajobrazy. Na miejscu organizowane są również ciekawe warsztaty i zajęcia edukacyjne.
Pałac w Rogalinie – został zbudowany w XVIII wieku. W pałacu znajdują się liczne zabytkowe meble i dzieła sztuki, a także piękne ogrody.
Kopalnia Soli w Kłodawie – jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, która działała już w XIII wieku. W kopalni można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, a także zwiedzić podziemne korytarze.
Park Krajobrazowy „Ujście Warty” – piękny park krajobrazowy, w którym można zobaczyć wiele gatunków dzikich zwierząt, a także piękne krajobrazy. Na miejscu organizowane są również ciekawe zajęcia edukacyjne.
To tylko kilka propozycji, ale województwo wielkopolskie oferuje wiele innych ciekawych miejsc, takich jak Muzeum Regionalne w Koninie, Zamek w Kórniku czy Stary Rynek w Gnieźnie.