
Okoń
Po zimie uaktywnia się okoń, gdy tylko słupki termometrów idą w górę, rozpoczyna on żer. Najlepiej bierze w wodach stojących lub płynących. Mówi się, że jest rybą wybredną, ciężko wyczuć, jaka przynęta będzie najlepsza. Gdy temperatura wzrasta, wielu wędkarzy przerzuca się wtedy ze stylu spławikowego na spiningowy.

Karp
Wczesną wiosną niektórzy próbują złowić karpia. Ociepla się woda, więc ryby powoli przestają być ospałe. Można ich szukać w zaroślach, na płyciznach. Niektórzy polecają nęcić go na kukurydzę lub robaki.

Karaś
Karasia można poznać po garbie i mieniącym się ubarwieniu. Dlatego też często tego pospolitego nazywa się złocistym, złowić można też srebrzystego. Ryby lubią kukurydzę, niezależne od koloru robaki, można też pokusić się o kaszę pęczak.
Niestety przy niskich temperaturach żer tej ryby jest słaby. Lepiej wybrać się na połów, gdy słupki termometrów nieco się podniosą. Na co zamienić karasia? Łatwiej biorą np. klenie i okonie.

Szczupak
Szczupaki cieszą się powodzeniem wśród wędkarzy. Najłatwiej rozpoznać je po żółtawych plamach na jasnym brzuchu, grzbiet jest odcienia oliwkowego. Intensywny żer widać zwłaszcza jesienią. Niestety obecnie nie jest to okres na ich połów. Amatorzy wędki muszą pamiętać o okresie ochronnym ryb, który trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia.