Dyskusję wywołała sprawa wszczęta przez Stefana Teppera, mieszkańca bloku nr 3 przy ul. Prusa w Świeciu. Niedowidzący nauczyciel domaga się od sąsiada demontażu drzwi na parterze, które - po otwarciu - ograniczają przejście przez klatkę schodową. O sprawie pisaliśmy miesiąc temu.
Nie ma takiej szerokości
Tepper powołuje się na prawo budowlane, regulujące szerokość dróg ewakuacyjnych. Obecnie wynosi ona 1,40 metra. - Gdy sąsiad z parteru otworzy drzwi, zostaje wąski przesmyk. Człowiek się nie przeciśnie - tłumaczy.
Właściciel mieszkania na parterze skontaktował się z "Pomorską". - Przełożę te drzwi tak, żeby otwierały się do wewnątrz. Nie należę do ludzi, którzy idą z innymi na udry i za wszelką cenę robią na złość, jak pan Tepper - twierdzi nasz rozmówca, który prosi o anonimowość. Dodaje jednak, że gdyby był tak uparty, jak jego sąsiad, wygrałby z nim tę sprawę. - Żadna z dróg ewakuacyjnych w tym budynku , jak i wielu innych w Świeciu, nijak ma się do obowiązujących przepisów - podkreśla. Na dowód tego pokazał nam kilka wymiarów na jego klatce schodowej. - Ani jeden korytarz nie ma nawet metra szerokości, a mimo to, ze dwudziestu lokatorom w mojej klatce schodowej pozwolono zamontować drzwi zewnętrzne, otwierane na klatkę schodową. Ale bez obaw, nie będę naciskał, żeby Spółdzielnia Mieszkaniowa zmusiła ich do demontażu drzwi, jak to mnie nakazuje pod naciskiem pana Teppera - deklaruje.
Oby nie było konfliktów
Dariusz Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu przytakuje naszemu rozmówcy. - W latach 60. i 70., gdy powstało wiele budynków będących nadal w naszych zasobach, obowiązywało inne prawo. Egzekwowanie obowiązującego jest zatem utrudnione, bo wymagałoby mnóstwa niezwykle kosztownych przekształceń. Dlatego cieszę się, że mało mam na głowie takich konfliktów, jak ten między panem Tepperem a jego sąsiadem.
§ 242 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.
1. Szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1,4 m.
2. Dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób.
3. Wysokość drogi ewakuacyjnej powinna wynosić co najmniej 2,2 m, natomiast wysokość lokalnego obniżenia 2 m, przy czym długość obniżonego odcinka drogi nie może być większa niż 1,5 m.
4. Skrzydła drzwi, stanowiących wyjście na drogę ewakuacyjną, nie mogą, po ich całkowitym otwarciu, zmniejszać wymaganej szerokości tej drogi.