Ekologiczny i ekonomiczny, ruszył pilotażowy wiślany rejs komercyjny barki z ładunkiem dla jednej z firm. Pojutrze towary dotrą do Chełmna. Barka zaś, ponownie załadowana, ruszy w drogę powrotną - do portu morskiego w Gdańsku.
Dodajmy, że załadowana sześcioma 40-stopowymi kontenerami barka i towarzyszący jej pchacz, dostarczą towary dla Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych.
Pierwszy taki transport zorganizował samorząd kujawsko-pomorski (bierze on udział w międzynarodowym projekcie EMMA Extension).
- Położenie naszego regionu, w którym krzyżują się dwie międzynarodowe drogi wodne, daje duże możliwości rozwoju w oparciu transport śródlądowy. Dlatego jako województwo jesteśmy szczególnie zainteresowani działaniami zmierzającymi do użeglownienia dolnej Wisły i uruchomienia jej potencjału gospodarczego, oczywiście przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Ten rejs pokazuje możliwości, jakie się z tym wiążą - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Warto wspomnieć, że na pokładzie są pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i student tej uczelni.
Kujawsko-pomorski odcinek Wisły mierzy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W dorzeczu leży 80 procent powierzchni województwa, w tym 11 miast (Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie, Grudziądz i Nowe) z 850 tysiącami mieszkańców. Wisła jest częścią dwóch prowadzących przez województwo międzynarodowych dróg wodnych - łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym E40 i E70, która łączy Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu w Federacji Rosyjskiej - podaje urząd.
Źródło informacji: Urząd Marszałkowski w Toruniu