Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, następuje systematyczny przyrost stanu wody Wisły w wielkościach dotychczas nie notowanych. 22 bm. stan na wodowskazie może osiągnąć wielkość nawet powyżej 8 m.
W związku z powyższą prognozą rozwoju zagrożenia powodziowego, prezydent Włocławka zobowiązał miejskie służby do stałego monitorowania sytuacji powodziowej terenów zagrożonych a w sytuacji wprowadzenia stanów : ostrzegawczego i alarmowego - realizację opracowanych procedur i nałożonych zadań.
Administratorów ogrodów działkowych, zlokalizowanych na terenach zalewowych, prosi się o wyłączenie 20 maja dopływu energii elektrycznej, zabezpieczenie mienia działkowców, stałe kontrolowanie przebywania osób w rejonach zagrożonych podtopieniem.
Właściciele domów położonych na wysokości ul. Bobrownickiej, proszeni są o zabezpieczenie swoich nieruchomości i mienia. Wydział Zarządzania Kryzysowego UM prosi osoby przebywające nad brzegami Wisły i Zgłowiączki o zachowanie szczególnej ostrożności w okresie przepływu wysokiej fali powodziowej.