W środku zimy tęsknimy za wiosną. Ponure miesiące mogą nam rozjaśnić pierwiosnki. Sklepy ogrodnicze mają duży wybór odmian.
Jak różyczki
Istnieje niezliczona liczba odmian o dużych kwiatach, we wszystkich odcieniach barwy żółtej, różowej, pomarańczowej, czerwonej, niebieskiej i fioletowej. Są pierwiosnki o kwiatach podobnych do małych różyczek (Dawn Ansell - białe, Miss Indygo - niebieskie, Corporal Baxter - ciemnoczerwone).
Są odmiany o płatkach ciemniejszych na brzegach, jaśniejszych w środku, o żółtych środkach i białych obwódkach płatków.
Jasno i chłodno
Rośliny te wymagają stanowiska jasnego, ale nie słonecznego. Im temperatura w pokoju jest niższa (najlepiej ok. 18 st. C) tym kwiaty pierwiosnków utrzymują się dłużej. Doniczkowe odmiany pierwiosnków możemy wystawić na zewnątrz dopiero po ustąpieniu mrozów.
Ziemia w doniczce musi być stale lekko wilgotna, ale nie zalana. Nadmiar wilgoci powoduje gnicie ogonków liściowych i pojawienie się szarej pleśni.
Po przyniesieniu z kwiaciarni pierwiosnków nie przesadzamy. Z reguły posadzone są w żyznej ziemi i w okresie kwitnienia nie potrzebują dodatkowego nawożenia. Po przekwitnięciu rośliny przesadzamy do większych doniczek lub do ogrodu i nawozimy raz na 3 tygodnie.
Po przekwitnięciu pierwiosnki rozmnażamy przez podział.
Zimowanie pod liśćmi
Odmiany pierwiosnka uprawiane w doniczkach pochodzą od pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris). Rośliny te nadają się też na rabaty i obwódki, do ogrodów skalnych oraz alpinariów. Można z nich tworzyć naturalistyczne skupiska w zaroślach i pod krzewami.
Pierwiosnki najlepiej rosną w półcieniu, gdzie dociera dużo światła, ale słońce nie przypala liści i kwiatów. W miejscach zbyt mocno nasłonecznionych rośliny te kwitną słabo i po kilku latach giną. Warto zadać sobie nieco trudu i przygotować odpowiednie podłoże dla pierwiosnków. Wymagają one gleby żyznej, o dużej zawartości próchnicy, a co najważniejsze dość ciężkiej, gliniastej, utrzymującej latem wilgoć. Na glebie suchej, piaszczystej i jałowej nawet często podlewane nie będą dobrze rosły.
Wszystkie pierwiosnki, także rodzimych gatunków, przemarzają w bezśnieżne zimy, zaleca się więc okrywanie ich korą, suchymi liśćmi lub jedliną.
--------
Botanicy opisali około 550 gatunków pierwiosnków. Występują one na różnych kontynentach, głównie na półkuli północnej. Także w Polsce można spotkać dziko rosnące pierwiosnki, zarówno w górach, jak i na nizinach. Nie wolno jednak ich wykopywać ze stanowisk naturalnych, gdyż są objęte ochroną. Czasem trudno dokładnie określić, do jakiego gatunku należą, gdyż często krzyżują się między sobą (zwłaszcza pierwiosnek lekarski i wyniosły).
Witają wiosnę
Malwa
Pierwiosnki od lat uprawiane w ogrodach, nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Ale jest też wiele odmian pierwiosnków, które możemy uprawiać w doniczkach.