reklama

Wkrótce rewolucja w segregacji śmieci. Przypominamy zasady. Będzie 5 pojemników, gdzie i jakie śmieci wyrzucać?

mik za Biuro Prasowe Urzędu Miasta Bydgoszczy
Od 1 stycznia 2020 będziemy segregować śmieci jednakowo w całym mieście, do pięciu pojemników. pixabay
Zgodnie z nowymi przepisami krajowymi od przyszłego roku wszystkich nas czekają zmiany w segregowaniu odpadów. Wyrzucać śmieci będziemy według nowych zasad - pojawi się pięć różnych pojemników w różnych kolorach. Podpowiadamy, jakie odpady wrzucać do każdego z nich.

Bydgoszcz gotowa? Pilotaż na Górnym Tarasie

Od 1 listopada w Bydgoszczy pilotażowo wprowadzony został nowy system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych dla osiedli: Szwederowo, Górzyskowo, Wzgórze Wolności, Glinki-Rupienica oraz Wyżyny. Zgodnie z nowymi zasadami odpady są segregowane do 5 pojemników różniących się kolorami. Odpady są odbierane przez spółkę ProNatura. Niebieski worek z papierem należy wystawić przed posesję w dniu wywozu odpadów segregowanych. Bioodpady w pojemniku brązowym będą odbierane w terminie wywozu odpadów zielonych. Warto pamiętać, by nie wyrzucać bioodpadów razem z workami.

Zgodnie z nowymi zasadami odpady są segregowane do 5 pojemników różniących się kolorami.

Segregacja na piątkę ma sens

Pojemniki na śmieci nie bez przyczyny różnią się kolorami – każdy z nich przypisany jest do innych odpadów. W sumie tych kolorów jest pięć:

  • żółty,
  • zielony,
  • niebieski,
  • szary,
  • brązowy.
Wkrótce rewolucja w segregacji śmieci. Przypominamy zasady. Będzie 5 pojemników, gdzie i jakie śmieci wyrzucać?

Nie zmieni się segregacja plastików i metali, które trafiają do pojemnika żółtego, szkło do pojemnika zielonego, a odpady zmieszane do pojemnika szarego. Nowością będzie pojemnik niebieski, do którego trafi papier i makulatura. Do pojemnika brązowego wyrzucać będziemy odpady biodegradowalne – kuchenne, pochodzenia roślinnego. Warto pamiętać, by nie wyrzucać bioodpadów razem z workami.

Co jest bio, a co nie?

W brązowym pojemniku będziemy gromadzić resztki jedzenia wyłącznie pochodzenia roślinnego, takie jak: skórki owoców i warzyw, ogryzki, fusy z kawy i herbaty, części roślin, zepsute przetwory owocowe i warzywne np. zupę, a także trawę i liście. Nie wrzucamy tu mięsa, kości, skorupek od jaj, resztek jedzenia pochodzenia zwierzęcego, torebek po herbacie, ziemi, kamieni, popiołu, odchodów zwierząt, oleju jadalnego i kurzu z odkurzacza!

Domowy kompost – to proste!

Pojemnik na odpady bio nie musi być duży. Co więcej prostym sposobem można zrobić domowy kompostownik. Wystarczy w pojemniku, który przeznaczymy na bioodpady zamontować filtr węglowy – jest on dostępny w sklepach budowlanych. Dzięki temu prostemu zabiegowi pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu.

Co się dzieje z bioodpadami?

Bioodpady z brązowych pojemników są zbierane przez specjalne śmieciarki i wywożone do Biokompostowni. W ramach projektu budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych przy ul. Prądocińskiej 28 w Bydgoszczy, powstała nowoczesna kompostownia. Trafiają tam odpady ulegające biodegradacji z selektywnej zbiórki. W wyniku procesu kompostowania z biologicznie aktywnych odpadów otrzymywany jest kompost posiadający wartości nawozowe, nadający się do bardzo szerokiego wykorzystania. Zastosowana technologia minimalizuje negatywne oddziaływanie na środowisko i nie powoduje przekroczeń emisji zanieczyszczeń środowiska

Ustawowe zmiany już od stycznia!

Już za miesiąc - od 1 stycznia będziemy segregować śmieci jednakowo w całym mieście, do pięciu pojemników. Po kilku latach funkcjonowania nowego systemu segregacji odpadów, który przyjął się w naszym mieście, co potwierdza coroczny wzrost poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła mieszkańców czekają zmiany. W 2016 roku wydano nowe ogólnokrajowe przepisy w zakresie segregacji. Stwierdzono, że w całym kraju będziemy segregować śmieci w ten sam sposób. W związku z obowiązującymi umowami z firmami wywozowymi nowe zasady będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku już w całym mieście.

ZAPAMIĘTAJ!:

Wkrótce rewolucja w segregacji śmieci. Przypominamy zasady. Będzie 5 pojemników, gdzie i jakie śmieci wyrzucać?

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Materiał oryginalny: Wkrótce rewolucja w segregacji śmieci. Przypominamy zasady. Będzie 5 pojemników, gdzie i jakie śmieci wyrzucać? - Express Bydgoski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 grudnia, 17:38, Gość:

Tak to jest jak pislamiści wymyślą ustawę...potem każdy rozumny człowiek cierpi, a patologia ma się dobrze, choćby za pińsetplus...

10 grudnia, 17:39, Gość:

dokładnie tak pislamiści wymyślili sobie w sierpniu ustawę, to teraz płaćcie plebsy, co macie czelność brać pinśetplusa za seksy bez gumy!

tak!

W
Wienio

Jak to wkońcu jest? W Łodzi skorupki od jajek są przypisane do bio a w Bydgoszczy do resztkowych. Przepisy różnią się w zależności od województwa, czy kto ma na górze jakąś tam władze i mu się przyśniło?

G
Gość
10 grudnia, 17:38, Gość:

Tak to jest jak pislamiści wymyślą ustawę...potem każdy rozumny człowiek cierpi, a patologia ma się dobrze, choćby za pińsetplus...

dokładnie tak pislamiści wymyślili sobie w sierpniu ustawę, to teraz płaćcie plebsy, co macie czelność brać pinśetplusa za seksy bez gumy!

G
Gość

Tak to jest jak pislamiści wymyślą ustawę...potem każdy rozumny człowiek cierpi, a patologia ma się dobrze, choćby za pińsetplus...

G
Gość
19 listopada, 22:00, Gość:

pislamiści wymyślili sobie w sierpniu ustawę, to teraz płaćcie, śmiecie plebejskie, co macie czelność brać pinśetplusa za seksy bez gumy!

10 grudnia, 13:18, Gość:

Ty jesteś głupi czy tylko takiego zgrywasz??????? Nie obrażaj ludzi bo możesz się zdziwić!

To zalecenia unijne głąbie.

M
Maximus Segregatus

W zasadzie to znamy sposób na to aby zatrzymać wzrost comiesięcznych opłat za śmieci i aby nawet w blokowiskach możliwa była efektywna selektywna zbiórka odpadów - tak aby Polska była liderem gospodarki obiegu zamkniętego w odpadach domowych - ale wydaje się, że ani władzom centralnym ani samorządom ani nawet polskim „zielonym” - nie chce się tego chcieć... innpoland.pl/154477,kary-za-smieci-dla-polskich-miast-pomoga-ich-uniknac-minisortownie-eko-ab A przecież najdroższym sposobem zagospodarowania odpadów jest wożenie ich do spalarni – jeśli więc ograniczymy ilość śmieci zmieszanych – to powinno być taniej… Niektórzy twierdzą jednak, że to właśnie obniżki comiesięcznych opłat mieszkańców (jak pojawią się przecież czyste i jednorodne surowce) – budzą opór tych którym najbardziej zależy aby z comiesięcznych opłat polskich rodzin jak najwięcej odkładać na konto oznakowane jako „czysty zysk”… A z tego „czystego zysku” idą pieniądze na apanaże dla „swoich”… Naiwne jest oczekiwanie, że mieszkańcy wielopiętrowych blokowisk w Warszawie czy w innych miastach zaczną w wymaganym czasie przez Unię Europejską solidnie rozdzielać swoje odpady domowe – trzeba więc zastosować innowacyjne metody selektywnej zbiórki odpadów - nieznane w innych krajach które nie mają takich problemów jak u nas… Tym bardziej, że płacimy często już więcej niż bogatsze rodziny w innych krajach... niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm

D
Dzordz

Oplaty zdrożeją wymagania wzrosną , wszystkiegonpodwyzki w nowym roku przecietny Jan Kowalski dostanie znowuż po gaciach za chęć do życia i miłość do ojczyzny , zyskaja na tym tylko producenci pojemnikow itp. - a z naszymi lychimi zarobkami to mozna juz pakowac torby po mału , dziwic sie ze wszyscy uciekaja za granicę

B
Bobolik

Jak to segregować na taka skale w normalnym domu? ile te pojemniki przecież miejsca zajmują gdzie to trzymac ? A druga sprawa to ceny za wowóz śmieci to już przegięcie , trzecia sprawa to nawet segregowane lądują przecież odrazu w śmieciarce w jednej komorze i wszytko zostaje razem zmemlane- to jest bzdura

G
Gość

Czy miejskie kosze na śmieci będą również kolorowane? W tej chwili wrzuca się tam wszystko.Co to - miasta nie obowiązuje segregacja?

G
Gość
19 listopada, 22:00, Gość:

pislamiści wymyślili sobie w sierpniu ustawę, to teraz płaćcie, śmiecie plebejskie, co macie czelność brać pinśetplusa za seksy bez gumy!

Ty jesteś głupi czy tylko takiego zgrywasz??????? Nie obrażaj ludzi bo możesz się zdziwić!

Z
Zygi

Rozumiem, że jak osobiście pobrudzę każdą możliwą rzecz jaką tylko będę mógł szczególnie papier i szkło resztkami to mogę śmiało do czarnego? W sumie samo się pobrudzi w worku jedno od drugiego.

Sądzę, że prędzej ludzie zaczną masowo wywozić do lasu, nim dadzą się zrobić tej ekologicznej mafii.

Y
Yorg
11 listopada, 11:58, Segregator:

Surowce wturne spakowane to nie śmieci gdzie pieniądze za to?po segregacji smieci jako śmieci jest niewiele z kad ta suma za odbiór? Dlaczego nas okradacie?

11 listopada, 19:02, Gość:

Bo to jest dobra zmiana

Będę musiał obciążać jakąś instytucję za utratę miejsca w mieszkaniu spowodowaną trzymanie pięciu pojemników oraz utrudnienia i w poruszaniu się po kuchni. Jakoś nikt nie chce wiedzieć tego problemu.

O
Oszczedna

Wyrzucać czyste opakowania metalowe, plastyków i szklane. A gdzie oszczędność wody o której tyle się mówi. Myć opakowania przed wyrzucenie do śmieci?

G
Gość
15 listopada, 11:02, Gość:

To znaczy, że wracamy do wykładania wiader na śmieci gazetą i do walenia wiadrami w kubły, żeby zmieszane wypadły? A nieeee... gazetą nie można, bo trzeba ją wrzucić do niebieskiego. No dobra, czyli nie wykładamy niczym. A potem mycie takiego wiaderka, mmmmm, sama przyjemność. I ten zapach przy śmietnikach, skoro zmieszane nie bedą w workach... Mniam. I te muchy.... ale będzie cu[wulgaryzm].

Cu.dow.nie - to nie jest wulgaryzm, szanowna redakcjo.

G
Gość

To znaczy, że wracamy do wykładania wiader na śmieci gazetą i do walenia wiadrami w kubły, żeby zmieszane wypadły? A nieeee... gazetą nie można, bo trzeba ją wrzucić do niebieskiego. No dobra, czyli nie wykładamy niczym. A potem mycie takiego wiaderka, mmmmm, sama przyjemność. I ten zapach przy śmietnikach, skoro zmieszane nie bedą w workach... Mniam. I te muchy.... ale będzie cu[wulgaryzm].

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3