https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy na toruńskich osiedlach pojawią się specjalne pojemniki na tekstylia? Nowe zasady segregacji

Katarzyna Kucharczyk
Od 1 stycznia tekstyliów do odpadów zmieszanych już nie wyrzucimy. Będą musiały trafić do specjalnych pojemników lub do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Od 1 stycznia tekstyliów do odpadów zmieszanych już nie wyrzucimy. Będą musiały trafić do specjalnych pojemników lub do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Agnieszka Bielecka
Nowe zasady segregacji odpadów tekstylnych zmieniają rzeczywistość mieszkańców Torunia. Teraz ubrań, firan czy butów nie wrzucimy już do pojemników na odpady zmieszane. Czy to oznacza, że na toruńskich osiedlach pojawią się specjalne kosze na tekstylia?

Wraz ze zmianami nadeszły obawy

Od 1 stycznia tekstyliów do odpadów zmieszanych już nie wyrzucimy. Będą musiały trafić do specjalnych pojemników lub do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zmiana ta cieszy mieszkańców Torunia, bo to kolejny krok w stronę poprawy stanu naszej planety. Nie da się jednak ukryć, że budzą się przez nią też spore obawy, zwłaszcza na dużych osiedlach.

– Obawiam się, że jeśli specjalne pojemniki nie staną na osiedlach, tak jak na przykład pojemniki na papier czy plastik, wiele osób nie będzie przestrzegać nowych zasad – mówi jedna z mieszkanek Osiedla Zieleniec. – Wątpię, by ludzie wybierali się specjalnie na Kociewską, by oddać worek niepotrzebnych ubrań. Ale kto wie, może jednak się uda?

W różnych zakątkach miasta dostrzec można specjalne pojemniki na odzież, które należą do Polskiego Czerwonego Krzyża lub czerwone pojemniki należące do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. To do nich bardzo często mieszkańcy wrzucają niepotrzebne ubrania i tekstylia. Tylko czy teraz, kiedy zasady się zmieniły, nie zapełnią się one za szybko?

– Moim zdaniem ubrania będą lądować w workach obok wiat śmietnikowych i będą czekać, aż ktoś je zabierze. Oby tylko nikt ich po osiedlach nie rozrzucał, bo wtedy z recyklingu nic nie będzie – komentuje mieszkanka toruńskiego Jaru.

Z tego, co udało nam się ustalić, na większości toruńskich osiedli specjalne pojemniki na razie nie staną. Spółdzielnie mieszkaniowe również mają swoje obawy – już teraz dostrzegają problem braku odpowiedniej segregacji, a kiedy teraz doszedł jeszcze nowy typ odpadów, mają nadzieję, że nie będzie gorzej.

– Z odpadami wielkogabarytowymi było na początku podobnie. Najpierw mieszkańcy musieli sami je przewozić do punktów PSZOK, ale mało kto to robił, dlatego pojawiły się specjalne odbiory. I to się sprawdza – wyjaśnia nam jeden z pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie. – Na pewno potrzeba więcej czasu na obserwacje zachowań i potrzeb mieszkańców. Być może obecna forma recyklingu tekstyliów się przyjmie, a być może trzeba będzie wprowadzić inne rozwiązania. Zobaczymy.

Sposoby mieszkańców na pozbycie się ubrań

Spora część mieszkańców, jeszcze przed wprowadzeniem nowych zasad recyklingu, korzystała z różnych form pozbywania się niepotrzebnych tekstyliów. Niekoniecznie zawsze lądowały one w pojemnikach na odpady zmieszane. W mediach społecznościowych, a najczęściej na toruńskich grupach na Facebooku, nie brakuje ogłoszeń, że ktoś chętnie pozbędzie się ubrań. Chętnych na odbiór również nie brakowało.

Czy na toruńskich osiedlach pojawią się specjalne pojemniki na tekstylia? Nowe zasady segregacji

Ratunkiem w takich sytuacjach były także najróżniejsze zbiórki tekstyliów – niektóre w konkretne dni, kiedy fundacje zabierały worki z ubraniami sprzed bloków i domów, a inne organizowane były np. w centach handlowych. Do tej pory warto to praktykować, gdyż to dobry sposób na opróżnienie szafy i przekazanie ubrań tym, którzy bardziej tego potrzebują. Jakie rozwiązania w Toruniu sprawdzą się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie zapewne przyjdzie za kilka tygodni, kiedy przyzwyczaimy się do nowych zasad i będziemy szukać najwygodniejszych dla nas opcji.

A dla tych, którzy chcą przekazać ubrania do wyznaczonych przez MPO punktów, przypominamy, że w Toruniu funkcjonują dwa punkty PSZOK – przy ul. Kociewskiej 35, obok punktu wagowego, na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych oraz przy ul. Dwernickiego 15-15a – w lewobrzeżnej części Torunia. Punkty funkcjonują w godzinach: 10.00-18.00 w dni powszednie oraz od 10 do 14 w soboty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska