Jak informuje Edyta Seider z wydziału edukacji włocławskiego ratusza, na rok szkolny 2019/2020 w 21 przedszkolach publicznych przygotowano 2260 miejsc w 93 oddziałach oraz 320 miejsc w 13 oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w 10 szkołach podstawowych. Łącznie przygotowano 2580. Faktyczną liczbę miejsc dla „nowych” dzieci poznamy 11 marca. Od 1 do 8 marca bowiem rodzice dzieci, które już uczęszczają do przedszkola, powinni złożyć deklaracje o pozostawieniu malucha w dotychczasowej placówce. Od 11 do 22 marca odbywać się będą zapisy do przedszkoli. Wnioski od 25 do 29 marca weryfikować będzie komisja. Ogłoszenie wyników naboru zaplanowano na 1 kwietnia. Od 2 do 11 kwietnia rodzice będą mieli czas na podpisywanie deklaracji woli o korzystaniu z wychowania przedszkolnego. Jej niezłożenie będzie równoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu. Dodajmy, że od 3 czerwca do 1 sierpnia zaplanowano postępowanie uzupełniające, a na 12 sierpnia poinformowanie o jego rezultatach.
Dwa etapy przedszkolnej rekrutacji
We wszystkich państwowych placówkach obowiązuje pięć odgórnych kryteriów ustawowych, na podstawie których maluchy przyjmuje się do poszczególnych placówek. Są one brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci z rodziny wielodzietnej, dzieci niepełnosprawne, dzieci, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością, dzieci, które wychowuje tylko jeden z rodziców oraz te, które wychowują się w rodzinie zastępczej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli placówki dysponują wolnymi miejscami brane są pod uwagę kryteria, uchwalone przez radę miasta. Jak może- my przeczytać w uchwale, muszą one uwzględniać potrzeby dzieci i rodziny. I tutaj ważne okazuje się między innymi to, czy rodzice dziecka pracują czy też nie. Odnosi się to również do osób samotnie wychowujących dzieci.
Wielu rodziców, którzy chcą posłać swoje dziecko do przedszkola, zastanawia się, jakie opłaty będą musieli w związku z tym ponosić. W tej chwili jest to 1 zł w przypadku jednej godziny wykraczającej poza realizację podstawy programowej w roku szkolnym. Za drugie dziecko płaci się 70 groszy, a przy karcie dużej rodziny 25 groszy. Stawka żywieniowa za dzień wynosi z kolei 7 złotych. Jak ustaliliśmy, od września kwoty te nie ulegną zmianie.
W miejskich żłobkach jest 160 miejsc
Przez cały rok odbywa się również rekrutacja do miejskich żłobków, zatem inaczej niż w przedszkolach.
- Wnioski rodziców rozpatrywane są na bieżąco - informuje Nina Szymańska, dyrektorka Miejskiego Zespołu Żłóbków we Włocławku.
W tej chwili na miejsce w żłobku czeka około 70 dzieci. - Około sześćdziesięciorga dzieci odejdzie w związku z tym, że rozpocznie edukację przedszkolną - dodaje szefowa MZŻ. - Najwięcej nowych dzieciaczków mamy zwykle od września.
W ciągu roku też zwalniają się miejsca, bo na przykład ktoś rezygnuje ze żłobka z uwagi na przykład na przeprowadzkę. Do tego typu placówki teoretycznie można posłać już dwudziestotygodniowe maleństwo. W praktyce jednak najmłodsze mają około 11 miesięcy. Jakie dzieci są przyjmowane w pierwszej kolejności? Liczy się kolejność zgłoszeń, to czy oboje rodzice pracuję. Pierwszeństwo mają też duże rodziny objęte dużą kartą.
W skali miesiąca rodzice płacą około 260 zł za pobyt swojej pociechy w żłobku - 168 złotych wynosi opłata podstawowa, a 4,50 dobowa stawka żywieniowa.
Wideo. Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?