Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce w Inowrocławiu: "Onko-Dzień. Wygraj z rakiem. Pamięci Julii"

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Julia Głowacka zmarła 17 września 2016 roku. Miała 36 lat
Julia Głowacka zmarła 17 września 2016 roku. Miała 36 lat Archiwum
Julia Głowacka z Inowrocławia przez 6 lat dzielnie walczyła z rakiem. Odeszła. Jej kuzynka postanowiła jednak, że pamięć o niej pozostanie.

Kilka lat temu Julia Głowacka odwiedziła naszą redakcję. Przyszła, by podziękować tym wszystkim, którzy ją wspierają w walce z chorobą. - Dobro do dobrych ludzi wraca. Wróci też do tych, co mi pomagają - przekonywała.

- Czym pani się dziś zajmuje? - zapytałem ją wtedy, a ona bez wahania rzuciła: - Uśmiecham się do przechodniów. Przecież tak niewiele trzeba, żeby go z siebie wykrzesać.

Julia dzielnie walczyła z rakiem. Z uśmiechem

Taka była. Taką pamiętają ją przyjaciele. Z uśmiechem walczyła z rakiem. Odeszła 17 września 2016 roku. Jej kuzynka Hania Leśniewska postanowiła jednak, że pamięć o niej pozostanie. Przed rokiem zorganizowała pierwszą akcję pod hasłem "Onko-Dzień. Wygraj z rakiem. Pamięci Julii". W trakcie tej imprezy mieszkańcy przechodzili bezpłatne badania profilaktyczne, rozmawiali z onkologami, dietetykami, kosmetologami, a także bawili się w trakcie koncertu z gwiazdami polskiej sceny. 3 lutego odbędzie się druga edycja tej akcji.

Hania Leśniewska angażowała się w nią i ciągle angażuje z olbrzymią energią. - Mam ją pewnie gdzieś z nieba. Przez sześć lat wspierałam Julię, więc teraz ona wspiera mnie. Czuję to - wyznaje z uśmiechem. Sprawia, że pamięć o Julii jest wciąż żywa, a do potrzebujących płynie konkretna pomoc.

Co będzie się działo w tym roku?

Przed Teatrem Miejskiem stanie nowoczesny, cyfrowy mammobus. Panie zainteresowane badaniem mogą się zapisywać pod numerem telefonu 517 54 40 04.

Odbędzie się też akcja "Daj kłaka na raka" pod patronatem Montibello. Panie będą mogły przeznaczyć swoje włosy na peruki dla dzieci w trakcie leczenia onkologicznego. Udział w akcji weźmie Katarzyna Budka i jej salony Image oraz Fryzjerska Budka. - Panie zostaną poddane strzyżeniu korygującemu przez Katarzynę Budkę, do której na wizytę czeka się czasami nawet dwa miesiące. Każda z pań otrzyma również prezent o wartości 99 złotych - zachęca Hania Leśniewska.

Chętne panie proszone są o rejestrację mailową, podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu na adres: [email protected]

Podobnie jak przed rokiem odbędą się bezpłatne konsultacje z onkologami, dietetykiem, kosmetologiem, księdzem, specjalistami od opatrunków, plastrów antyodleżynowych, psychoonkologami, pielęgniarkami z oddziału Paliatywnego oraz Diagnostyki i Leczenia Bólu z Inowrocławia.

Odbędzie się również spotkanie z Alicją Sekret z Fundacji OnkoCafe (pocancerowani.pl), która pokonała raka, a dziś pomaga innym.

Ciekawie zapowiada się wystawa zdjęć świetnego fotografa Sławomira Rykla, który umarł na raka. - Jego prace będą zlicytowane przez Aleksandrę Brejzę, a dochód przeznaczymy na specjalistyczne antyodleżynowe opatrunki dla oddziału paliatywnego - podkreśla Hania Leśniewska.

Na zakończenie dnia odbędzie niezwykłe przedstawienie. Znana aktorka Kamilla Baar zagra główną rolę w spektaklu "Ginczanka, Żar-Ptak". Wejściówki będzie można odbierać od 24 stycznia w KCK. Uprawniać do wejścia będzie piżama dla dorosłej osoby.

- Jest mnóstwo pacjentów, którzy żyją biednie i samotnie, których nie stać na taki wydatek jak piżama. Urasta to do rangi problemu, który my chcemy rozwiązać. Piżamy rozdamy potrzebującym pacjentom na oddziale paliatywnym oraz w Centrum Onkologii w Bydgoszczy - zdradza Hania Leśniewska.

Wkrótce w Inowrocławiu:
1 września ubiegłego roku na chorobę nowotworową zmarła Julia Głowacka. Inowrocławianka była bohaterką artykułów w „Gazecie Pomorskiej”, bo walkę z rakiem prowadziła z uśmiechem na twarzy. Choć choroba okazała się silniejsza od niej, Julia stała się symbolem siły i odwagi. Dla uczczenia inowrocławianki w Teatrze  Miejskim odbył się wczoraj pierwszy „Onko-Dzień. WyGraj z Rakiem”. Wydarzenie zorganizowała Hania Leśniewska, kuzynka Julii. Wsparło ją Stowarzyszenie „Nowa Para Butów”, a także Kujawskie Centrum Kultury. W uroczystym otwarciu „Onko-Dnia” uczestniczyli m. in. prezydent Ryszard Brejza oraz dr Zenon Lewicki, naczelny lekarz Szpitala Wielospecjalistycznego im. dra Ludwika Błażka w Inowrocławiu.Odbyły się spotkania z onkologami, psychologami, terapeutami, księżmi, specjalistami od probiotyków i paniami po amputacji piersi, czyli „Amazonkami”. Wieczorem na deskach teatru wystąpili w koncercie „Pamięci Julii” Mariusz Lubomski i artyści z Piwnicy pod Baranami. Bardzo ważnym punktem „Onko-Dnia” były wystąpienia blogerek, wolontariuszek oraz osób, które stoczyły walkę z rakiem. Znana pisarka, Katarzyna Grochola mówiła: - Przechodziłam moment mocnego użalania się nad sobą. Miałam trzydzieści lat i uważałam, że to niesprawiedliwe, że jestem chora. Celebrytka przyznała, że szybko otrząsnęła się z tego stanu, gdy na szpitalnym korytarzu ujrzała matkę wioząca na wózku chore na raka dziecko. Doszła wówczas do wniosku, że ma szczęście, że to nie ona pcha taki wózek z własnym dzieckiem. Z kolei blogerka Marzena Erm opowiadała o tym, że nie potrafiła poinformować swoich bliskich o chorobie nowotworowej. - Bałam się ich reakcji.Dodała też, że walka z rakiem dała jej siły i wzmocniła poczucie wartości.

W Inowrocławiu zorganizowano "Onko-Dzień". Pamięci Julii Głowackiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska