Władza w areszcie. Co dalej? Gmina Mrocza na ostrym zakręcie [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Władza w areszcie. Co dalej?
Władza w areszcie. Co dalej? Maja Stankiewicz
Nie będzie zarządu komisarycznego w Mroczy po aresztowaniu burmistrza. Obowiązki zastępcy włodarza gminy powierzono Waldemarowi Chudzikowi. Z kolei za finanse odpowiada teraz Natalia Zmudzińska.

Zaskoczenie, szok, niedowierzanie - to najczęstsze reakcje mieszkańców na zatrzymanie i areszt burmistrza Mroczy. Włodarz kierował gminą sam, nie miał zastępcy. Jego areszt oznaczać mógł wprowadzenie zarządu komisarycznego w urzędzie.

Jest zastępca

Do takiej sytuacji jednak nie dojdzie, bo już po zatrzymaniu Leszek K. podpisał zarządzenie, na mocy którego jego zastępcą został Waldemar Chudzik, dotychczasowy kierownik referatu rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i ochrony środowiska w mroteckim magistracie. W miniony piątek na sesji poinformował o tym radnych i mieszkańców Zygmunt Glisz-czyński, sekretarz gminy.

- Za zgodą prokuratora, dotarłem do miejsca zatrzymania burmistrza. Podpisał zarządzenie w tej sprawie - relacjonował podjęte kroki. Także zatrzymana pani skarbnik podpisała upoważnienie, dzięki któremu umowy kontrasygnować może Natalia Zmudzińska, kierownik referatu finansowo-budżetowego w UMiG w Mroczy.

- To zabezpiecza funkcjonowani gminy do końca roku - mówił Gliszczyński. Wtedy nie było jeszcze wiadomo, że burmistrz Mroczy zostanie aresztowany i spędzi za kratami najbliższe trzy miesiące. -Za co właściwie zatrzymano burmistrza - dociekał radny Marek Wenerski. Nikt nie wiedział. - Nie otrzymaliśmy żadnych informacji - tłumaczył Jarosław Odrobiński, przewodniczący rady. - Wiemy tylko tyle, co z mediów.

Budżet wyzwaniem

Do zatrzymania burmistrza i skarbnik gminy doszło w fatalnym dla gminy momencie. W ciągu kilku dni zamknąć trzeba tegoroczny budżet i uchwalić przyszłoroczny. Sesję budżetową w Mroczy zwołano na 30 bm. Natalia Zmudzińska nie ma w tej dziedzinie doświadczenia. Jak sama przyznała - pracuje w urzędzie od kwietnia i nie we wszystkie sprawy została wdrożona.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Zatrudnienie nowego skarbnika, który do 30 bm. przygotuje dokument jest niewykonalne. Urzędnicy i rada stanęli przed arcytrudnym zadaniem. Jak dowiedzieliśmy się - nad budżetem pracowała pani skarbnik, dane - tak powiedzieć miała po zatrzymaniu - zostawiła na dysku. Sęk w tym, że na dysku dostępnym w urzędzie - informatyk już to sprawdził - takich danych nie ma. A inne dyski zostały zabrane przez policję, która cały dzień przeszukiwała pomieszczenia w magistracie. Pracownicy urzędu nie mają do nich dostępu. Wiadomo też, że burmistrz i skarbnik gminy przygotowali wiele autopoprawek do projektu budżetu. Nikt jednak nie wie w ratuszu jakie to były autopoprawki i czego miałyby dotyczyć.

Z podwyżkami poczekają

W miniony piątek, podczas sesji Rady Miejskiej Mroczy, z uwagi na zatrzymanie burmistrza i skarbnik gminy, zrezygnowano z uchwalania wieloletniej prognozy finansowej na lata 2019-2031.

Z kolei w porządku obrad sesji budżetowej, którą zwołano po świętach zaplanowano m.in. podjęcie uchwały dotyczącej podniesienia stawek za śmieci. Podwyżki są nieuchronne, ale radni na przedsesyjnym spotkaniu uznali, że czas jest nieodpowiedni. -Mieszkańcy są w szoku po zatrzymaniu burmistrza, nie możemy im jeszcze dokładać podwyżek, można to zrobić później - argumentowano.

Padła też propozycja obniżenia pensji burmistrzowi...

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pisowska Korupcja?

Dodaj ogłoszenie