Skrzydłokwiat jest łatwy w pielęgnacji
Ten atrakcyjny kwiat to popularny wybór wśród miłośników zieleni domowej. Skrzydłokwiat z racji tego, że nie jest bardzo wymagający co do warunków uprawy, jest odpowiedni także dla osób, które nie mają ręki do kwiatów albo dla tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami.
Skrzydłokwiat jest atrakcyjny przede wszystkim dzięki swoim intrygującym kształtem kwiatom - są one duże, białe i przypominają skrzydła. Stąd też nazwa tej rośliny. Liście skrzydłokwiat ma również duże, wydłużone, ciemnozielone, błyszczące.
Skrzydłokwiat to roślina tropikalna
Skrzydłokwiat naturalnie rośnie w tropikach. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz z zachodniej Oceanii. Jest wiele odmian skrzydłokwiatu, różnią się one wysokością, wielkością kwiatów i liści. W naturalnym środowisku skrzydłokwiat osiąga napradę imponujące rozmiary - dorasta nawet do 180 cm wysokości. W warunkach domowych skrzydłokwiat średnio osiąga wysokość około 35 cm.
Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze
Dodatkową zaletą posiadania skrzydłokwiatu w domu jest to, że nawilża powietrze i oczyszcza je z toksycznych substancji. Dlatego świetnie się sprawdzi jako roślina do sypialni lub do pokoju dziennego, w którym spędzamy najwięcej czasu.
Skrzydłokwiat pochłania toksyny, zarodniki pleśni, szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne, a także takie szkodliwe substancje jak: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten, tlenek węgla (czad).
Takie warunki lubi skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to roślina tropikalna, dlatego lubi warunki jak w tropikach - ciepło, dużą wilgotność powietrza i rozproszone światło.
Skrzydłokwiat lubi mieć wilgotne podłoże. Należy go podlewać umiarkowanie, regularnie, najlepiej miękką wodą o temperaturze pokojowej. Zbyt intensywne podlewanie powoduje żółknięcie i więdnięcie liści.
Najlepsza ziemia dla skrzydłokwiatu to ziemia żyzna, próchniczna.
Skrzydłokwiat nie lubi wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia. Najlepiej będzie rósł na stanowiskach zacienionych. Gdy ma zbyt jasno, liście zmieniają kolor na bladozielone i roślina wolno rośnie.
Skrzydłokwiat marnieje i nie kwitnie - co robić?
Jeśli twój skrzydłokwiat marnie wygląda, liście mu żółkną i odpadają, a kwiaty nie pojawiają się, koniecznie wypróbuj ten prosty sposób na domową odżywkę. Wystarczy szklanka tego domowego nawozu, a skrzydłokwiat szybko odżyje.