Spółka zakwestionowała uzasadnienie uchwały, uznając, iż jedyną przyczyną negatywnej opinii Rady była okoliczność, iż na terenie Włocławka działają 2 salony gier na automatach, a zatem biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Włocławka oraz treść art. 29 ustawy o grach i zakładach wzajemnych, w mieście nie mogą funkcjonować więcej niż 2 salony gier. "Fortuna" nie kwestionowała konsekwencji wynikających z limitu lokalizacji salonów gier na automatach, podniosła natomiast, iż Rada Miasta Włocławka naruszyła interes prawny "Fortuna" Sp. z o.o., gdyż wkroczyła w kompetencje organu koncesyjnego - Ministra Finansów.
Zdaniem władz miasta wniosek spółki "Fortuna" nie zasługuje na uwzględnienie, ponieważ przy podejmowaniu wspomnianej uchwały nie doszło do naruszenia prawa. Uzasadnienie do uchwały zawierało informację o liczbie funkcjonujących we Włocławku tego rodzaju placówek.
Nowy salon miał znaleźć się przy ul. Kaliskiej 90, w pobliżu placówek oświatowych i służby zdrowia i te okoliczności miały wpływ na negatywną opinię o lokalizacji kolejnego salonu gier. Radnym Rady Miasta doskonale znane są fakty, że na tym odcinku ulicy znajdują się m.in. Przedszkole nr 30,
żłobek nr 3, Zespół Szkół nr 4, obejmujący Gimnazjum nr 7 i IV Liceum Ogólnokształcące,
oraz przedszkole nr 32. Ponadto, jak wyjaśnia prezydent, w sąsiedztwie planowanej lokalizacji znajdują się już dwie placówki, adresowane do amatorów gier hazardowych: przy Kaliskiej 94 -punkt bukmacherski "Fortuna Włocławek", a przy Kaliskiej 102 punkt gier losowych "Elizabeth" .
Przy ul. Kaliskiej 104 znajduje się także jedna z największych placówek Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, w której mieści się między innymi Poradnia Leczenia Uzależnień.
Zaproponowana lokalizacja salonu gier znajduje się w bliskim sąsiedztwie: Szkoły Podstawowej nr 20 i Przedszkola Publicznego nr 6 przy ul. Gałczyńskiego 9 czy kawiarenki internetowej "Fortuna" przy ul. Zbiegniewskiej 10 B, reklamującej możliwości uprawiania gier hazardowych.
Wypracowując opinię o lokalizacji salonu gier na automatach, radni wzięli także pod uwagę względy społeczne, w tym negatywny wpływ na wychowanie młodzieży, związane z tym problemy rodzinne i uzależnienie od gier losowych.
W związku z pismemspółki "Fortuna" na dzisiejszej sesji Rady Miasta Włocławka, rozpoczynającej się o godz. 9.00, radni będą ponownie analizować tę sprawę.
