MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plaga meszek we Włocławku. W maju w mieście wykonano już pierwsze opryski. Zobacz zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Meszki wciąż dają się we znaki mieszkańcom Włocławka, choć ich liczebność na przestrzeni ostatnich lat, mocno się zmniejszyła! Z monitoringu miast nadwiślańskich wynika, że liczebność meszek we Włocławku jest znacznie większa niż w Toruniu i Grudziądzu. Włocławski ratusz rozstrzygnął już przetarg na zwalczanie meszek. Przeprowadzono już pierwsze opryski. Zabiegi będą powtarzane, jeśli ponownie zwiększy się populacja owadów. Kolejny oprysk zaplanowano na 24 maja.

Spis treści

We Włocławku jest więcej meszek, niż w Toruniu i Grudziądzu!

Urząd Miasta Włocławek zatrudnił specjalistę - prof. dr hab. Krzysztof Szpila z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK - monitorującego występowanie owadów. Dane uzyskane podczas monitoringu liczebności w miastach nadwiślańskich wskazują, że w szczycie ich występowania, liczebność meszek we Włocławku jest co najmniej dwukrotnie-trzykrotnie większa, niż w pozostałych monitorowanych miastach w Kujawsko-Pomorskiem – Toruniu i Grudziądzu. We Włocławku obserwowane jest także kilkudniowe wydłużenie pojawu tych uciążliwych owadów.

Dlaczego we Włocławku jest najwięcej meszek?

Co powoduje, że akurat we Włocławku jest więcej meszek, niż w innych nadwiślańskich miastach naszego regionu? Wynika to z obecności stopnia wodnego we Włocławku, poniżej którego powstają warunki szczególnie dogodne dla rozwoju larw meszek (utwardzenie dna, budowle hydrotechniczne).

„Na terenie Włocławka poniżej stopnia wodnego obserwuje się bardzo wartki prąd. Stwarza to dogodne warunki bytowania organizmom reofilnym do jakich zaliczają się larwy meszek. Ponadto w skutek intensywnej erozji dno koryta rzeki pokryte jest w dużym stopniu głazami oraz betonowymi blokami, nieliczne są natomiast osady piaszczyste i muliste. Doskonałym miejscem rozwoju meszek jest również zbudowany z kamieni i betonu próg podpiętrzający poniżej stopnia wodnego. W sumie szybki prąd i twarde podłoże wraz z żyznymi wodami Wisły tworzą idealne warunki do masowego występowania larw S. maculatum” – informuje Urząd Miasta Włocławek.

W taki sposób planuje się zabiegi zwalczania meszek

Terminy wykonania zabiegów opierają się na badaniach liczebności meszek (monitoring) prowadzonych w wielu punktach miasta. Jeżeli prof. Krzysztof Szpila zaobserwuje trend wzrostu liczebności owadów, wyznacza termin, lokalizację i formę zabiegu.

„Ze względów technicznych trzeba zaplanować je z dobowym wyprzedzeniem. Niekorzystne warunki pogodowe takie jak deszcz czy silny wiatr wstrzymują wykonanie zabiegu. W ciągu prowadzonej akcji w danym roku możemy wykonać kilka zabiegów zwalczania” – zaznacza włocławski ratusz.

Opryski w celu zwalczania meszek we Włocławku w 2024 roku

W maju 2024 we Włocławku wykonano opryski mające na celu ograniczenie populacji meszek. Opryski przestrzenne (naziemne) zostały wykonane na powierzchni około 50 hektarów w sobotę 18 i niedzielę 19 maja 2024 roku w godzinach od 19 do 1 w nocy. Kolejne opryski przeprowadzone zostaną w piątek 24 maja.

Usługę zwalczania meszek Specjalistyczny Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Jacek Dziedzic - firma wyłoniona w konkursie ofert. Użyte do oprysku środki chemiczne (ASPERMET 200EC) posiadają świadectwa rejestracji wydane przez Ministra Zdrowia o dopuszczeniu do stosowania na terenie Polski.

18 i 19 maja 2024 roku opryski przeciwko meszkom wykonano we Włocławku w następujących miejscach:

  • Tereny zielone przy ul. Płockiej (pomiędzy elewatorami a stopniem wodnym), łącznie ok. 5 ha.

  • Park im. Henryka Sienkiewicza i tereny przyległe (bulwary i tereny wzdłuż Zgłowiączki w kierunku Słodowa), łącznie ok. 15 ha.

  • Tereny zielone wzdłuż ul. Plażowej w dzielnicy Zawiśle, łącznie ok. 5 ha.

  • Pas roślinności na stoku doliny Wisły na wysokości dzielnicy Zazamcze (od Przystani Wodnej Włocławek do wysokości ul. Żwirowej), łącznie ok. 5 ha.

  • Osiedle Zazamcze wzdłuż ul. Chemików, i rejon Przylesia, łącznie ok. 4 ha.

  • Osiedle Michelin: otoczenie szkoły podstawowej (ul. Szkolna), cmentarz (ul. Kościelna) razem ok. 3 ha.

  • Cmentarz Komunalny, ok. 4 ha.

  • Schronisko dla zwierząt, ul. Przemysłowa, ok. 2 ha.

  • Park Władysława Łokietka z przyległościami, ok. 4 ha.

  • Tereny zielone wzdłuż ul Leśnej pomiędzy osiedlem mieszkalnym a Zespołem Szkół Samochodowych ok. 3 ha.

18 i 19 maja 2024 roku we Włocławku przeprowadzono opryski na obszarze ok. 50 hektarów.
18 i 19 maja 2024 roku we Włocławku przeprowadzono opryski na obszarze ok. 50 hektarów. Archiwum

Opryski we Włocławku będą powtarzane, jeśli zajdzie taka potrzeba

Włocławski magistrat zaznacza, że w dalszym ciągu na bieżąco prowadzony jest monitoring populacji meszek, który wykonuje na zlecenie ratusza prof. dr hab. Krzysztof Szpila.

„Zabiegi będą powtarzane w razie ponownego zwiększenia populacji tych owadów. O każdym planowanym oprysku mieszkańcy miasta zostaną powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem” – zaznacza Urząd Miasta Włocławek.

Warto zaznaczyć, że nie można wykonać wszystkich zabiegów w początkowych okresie pojawu meszek, ponieważ zlikwidowane zostałyby wtedy tylko owady, które opuściły brzegi rzeki do tego momentu. Liczebność owadów pojawiających się później szybko by rosła bez możliwości interwencji ze strony miasta.

„Terminy zabiegów należy tak rozłożyć, aby objęły cały okres pojawu. Redukujemy wówczas liczebność populacji w danym momencie, liczebność meszek nie kumuluje się” – informuje włocławski ratusz i dodaje, że pojaw meszek trwa maksymalnie 20 dni, podczas których dorosłe owady sukcesywnie opuszczają wody Wisły (obszar Natura 2000).

Trwa głosowanie...

Czy miasto w dostatecznym stopniu zwalcza meszki?

Nie da się całkowicie zwalczyć meszek!

Warto zaznaczyć, że niemożliwe jest całkowite zwalczenie meszek, ponieważ teren wylęgu owadów, znajduje się na obszarze ochrony przyrody NATURA 2000. Zabiegi likwidacji meszek mogą być prowadzone jedynie poza tym obszarem.

- Naszym celem jest ograniczenie intensywności pojawu, co robimy – zaznacza włocławski magistrat i dodaje, że stosowane od 2023 roku zabiegi mają wysoką skuteczność, ponieważ pojawy są coraz słabsze. - Ostatnie lata pokazują w niewielu próbach liczebność meszek przekroczyła 50 osobników/5 minut odłowu (wyższe liczebności są jedynie w szczycie pojawu na terenach bezpośrednio sąsiadujących z Wisłą). Podczas gdy wartości w granicach 500 osobników w próbie były normą w latach 2003-2004.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plaga meszek we Włocławku. W maju w mieście wykonano już pierwsze opryski. Zobacz zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska