Instytut Ochrony Roślin informuje o masowym występowaniu przędziorka chmielowca na plantacjach buraka cukrowego w powiatach mogileńskim i inowrocławskim.
- Średnio na jednym liściu obserwuje się od 7 do 30 dorosłych osobników roztocza – podaje Platforma Sygnalizacji Agrofagów na podstawie obserwacji prowadzonych na Kujawach od 5 do 21 lipca br.
Większą liczebność przędziorka chmielowca na burkach cukrowych na Kujawach Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie notuje od 2011 roku. - Przędziorek chmielowiec atakuje wiele roślin uprawnych i ozdobnych, ponad 200 gatunków – ostrzegają badacze - W buraku może wyrządzać ogromne szkody. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki wysysają sok z tkanek liści i ogonków liściowych. Z powodu małych rozmiarów, przędziorek chmielowiec jest trudno dostrzegalny nieuzbrojonym okiem. Najliczniej występuje na obrzeżach pola. Największą liczebność przędziorka notuje się pod koniec lata.
Instytut Ochrony Roślin – PIB przyjmuje, że po przekroczeniu 10 przędziorków na roślinie należy podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu profilaktycznego.
- Do zwalczania stadiów ruchomych roztoczy w buraku cukrowym dopuszczony jest preparat Ortus 05 SC – informuje Platforma Sygnalizacji Agrofagów.
Ostrzega też, że poza przędziorkiem w naszym regionie stwierdzono na liściach buraka cukrowego znaczną aktywność wciornastków (od 3 do 5 osobników) oraz miny powstałe po żerowaniu larw śmietek (od 1 do 2 larw na liściu).
W 2023 r. buraki cukrowe porastają 54 689,49 hektarów w województwie kujawsko-pomorskim.
Źródła: IOR, CBR
