Stare Miasto nie jest miejscem z którego włocławianie mogliby być dumni. To ma się wkrótce zmienić. Od kilku miesięcy trwają prace budowlane na Zielonym Rynku i Bulwarach. W planach jest realizacja projektu "Ku Wiśle" oraz adaptacja zabytkowego Browaru B, przebudowa Teatru Impresaryjnego, budynku przy ul. Żabiej 12 a czy Starej Remizy. Tworzony jest system monitoringu, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje projekty, aktywizujące mieszkańców starówki. Wszystko po to, by Stare Miasto staoa się bardziej przyjazna dla mieszkańców i turystów.
Uzupełnieniem tych działań, o czym informowaliśmy,stanie się realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej projekt pod nazwą. "Likwidacja niskich emisji w rejonie Starówki Miasta Włocławek". Inwestycja warta ponad 11 mln. złotych dofinansowywana jest z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Pani Beata, mieszkanka bloku przy ul. Kościuszki nie kryje zadowolenia. - Bardzo ucieszyła mnie informacja o tym, że budynek w którym mieszkamy przyłączony będzie do miejskiej sieci. Nasi sąsiedzi palą w piecach różnymi rzeczami. W zimę nad ulicą często unosi się dym, który z pewnością nie jest obojętny dla zdrowia. My ogrzewamy mieszkanie piecami elektrycznymi. Rachunki są ogromne. Liczyliśmy już oszczędności, bo wiemy że opłaty za ciepło z MPECu będą kilkakrotnie mniejsze.
Włocławscy ciepłownicy już ogłosili przetarg na wykonanie prac budowlanych. Pod koniec lipca prawdopodobnie poznamy firmę, która wybuduje ponad trzy km ciepłociągu oraz wykona 31 przyłączy i zamontuje tyle samo węzłów cieplnych. Prace rozpoczną się w trzecim kwartale br. i potrwają do końca 2012 r. Do nowej sieci podłączonych zostanie około 300 lokali w których obecnie zameldowanych jest blisko 1000 mieszkańców.
Michał Pietraszewski, prezes MPEC jest przekonany, że projekt ten stanowi ważne uzupełnienie działań władz miasta, realizujących Lokalny Program Rewitalizacji. - Mamy świadomość, że dzięki naszmu projektowi poprawi się jakość powietrza na terenie miasta, zwłaszcza w jego najstarszej części. Myślę, że rejon ten stanie się bardziej atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów czy developerów. Często bowiem o wyborze lokalizacji decydujemożliwość przyłączenia taniego ciepła - podkreśla prezes.
Od kilku lat Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kojarzone jest z działaniami na rzecz ochrony środowiska. Od 2008 realizowany jest program redukcji emisji pyłowych z Ciepłowni Wschód. Inwestycja warta ponad 6 mln. wsparta została preferencyjną pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Dzięki tym działaniom już dziś miejska ciepłownia spełnia normy, które obowiązywać będą w Unii Europejskiej dopiero w 2016 roku. Najlepszym przykładem na słuszność przyjętych rozwiązań jest rodzina sokoła wędrownego, która mieszka na kominie MPECu. Dzięki zainstalowanym w gnieździe kamerom jej życie obserwować można przez Internet.
