Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławski Anwil dostał nagrodę ministra środowiska!

Redakcja
W Warszawie odbyło się wręczenie nagród ministra środowiska za szczególne osiągnięcia naukowo-badawcze w roku 2009.

Jest to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie od ponad dwudziestu lat za innowacyjne prace naukowo-badawcze z zakresu ochrony środowiska. W tym roku przyznano dwie nagrody indywidualne za całokształt działalności w zakresie ochrony, kształtowania i użytkowania środowiska i jego zasobów oraz trzy nagrody zespołowe: dla grupy geologów za opracowanie tzw. "Tabeli stratygraficznej Polski", dla zespołu leśników za restytucje jodły pospolitej w Karkonoskim Parku Narodowym.

Nagrody wręczono także naukowcom - z Instytutu Nawozów Sztucznych z Puław i technologów z ANWILU SA za opracowanie i wdrożenie metody katalitycznej redukcji emisji podtlenku azotu z instalacji kwasu azotowego w ANWILU SA.

Ze strony ANWILU nagrodę odebrali: Romuald Jancewicz, kierownik Zakładu Saletry, Janusz Dzwonkowski, do niedawna starszy inżynier Procesu Zakładu A-2 i Jarosław Ptaszyński, kierownik Biura Inwestycji i Gospodarki Majątkowej. Ze strony INS w Puławach przybyli do Warszawy: Jerzy Jesiołowski, Janusz Kruk i Marcin Wilk.

Podtlenek azotu jest gazem cieplarnianym zatrzymuje promieniowanie podczerwone 310 razy silniej niż dwutlenek węgla. W instalacjach produkcji kwasu azotowego powstaje jako produkt uboczny podczas katalitycznego utleniania amoniaku i jest prawie w całości emitowany z gazami resztkowymi jego stężenie może wynosić 800-1500 ppm do atmosfery. W związku z przewidywanym wprowadzeniem nowych przepisów unijnych ograniczających stężenie podtlenku azotu w gazach resztkowych do 100 ppm w nowych i 300 ppm w istniejących instalacjach konieczne było podjęcie działań zmniejszających to stężenie N2O w procesie produkcyjnym.

ANWIL SA katalityczną metodę redukcji podtlenku azotu zastosował w roku 2008 jako pierwsza firma w Polsce. Na jednej z linii zastosowano katalizator brytyjskiej firmy Johnson- Matthey, na drugiej rodzimej produkcji , opracowany w Instytucie Nawozów Sztucznych w Puławach.

Po okresie tzw. jednej kampanii 4650 godzin pracy instalacji na obciążeniu 115-118% - uzyskano bardzo dobry rezultat: obniżenie emisji podtlenku azotu z linii z katalizatorem polskim o 80%. I właśnie za te uzyskane efekty, wymieniony wcześniej zespół naukowców i technologów odebrał nagrodę Ministra Środowiska.

Warto wspomnieć, że makieta instalacji do katalitycznej redukcji podtlenku azotu w Wydziale Kwasu Azotowego w ANWILU SA prezentowana była podczas Konferencji Klimatycznej w Poznaniu w grudniu 2008 roku.

Renata Kudeł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska