https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie zapowiadany remont dworca PKP Włocławek Zazamcze? Jest odpowiedź ministerstwa i wycena PKP

Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Poseł Koalicji Obywatelskiej Krystian Łuczak zapytał o remont dworca PKP Włocławek Zazamcze i poprosił Ministerstwo Infrastruktury o podjęcie działań w celu modernizacji. Mamy odpowiedź ministerstwa. PKP PLK podało także szacunkowy koszt inwestycji. Jakie są szanse na remont dworca, z którego licznie korzystają mieszkańcy Włocławka?

Spis treści

Tak wygląda dworzec PKP Włocławek Zazamcze

Przystanek PKP na włocławskim Zazamczu powstał w 1971 roku. W 1984 roku został rozbudowany. Znajdują się tam dwa perony (obecnie są zniszczone). Nie są zadaszone, posiadają jedynie małą wiatę przystankową. Jest też budynek z poczekalnią, jednak w 2011 roku w hali dworca zlikwidowano kasy biletowe. W 2021 roku w pobliżu dworca do użytku oddano przejście podziemne. W ramach inwestycji zdemontowano kładkę dla pieszych nad torami i ogrodzono tory kolejowe. Na stacji zatrzymują się wyłącznie pociągi osobowe.

Zobaczcie w poniższej galerii, jak wygląda przejście podziemne oraz stacja kolejowa Włocławek Zazamcze:

PiS zapowiedziało remont stacji kolejowej na włocławskim Zazamczu

Przypomnijmy, że we wrześniu 2023 roku posłanka PiS Joanna Borowiak zapowiedziała remont dworca PKP na włocławskim Zazamczu. Odnowienie stacji miało być możliwe dzięki drugiej części Programu Inwestycji Dworcowych, które realizowane będą w latach 2024-2030.

Na liście podstawowej programu, z województwa kujawsko-pomorskiego znalazły się dworce z dziewięciu miejscowości:

  • Brodnica

  • Jabłonowo Pomorskie

  • Kaliska Kujawskie

  • Kowalewo Pomorskie

  • Laskowice Pomorskie

  • Nakło nad Notecią

  • Nieszawa Waganiec

  • Turzno

  • Wąbrzeźno.

Na liście rezerwowej z województwa kujawsko-pomorskiego znalazło się 18 miejscowości, w tym również Włocławek Zazamcze. Choć stacja znalazła się na liście rezerwowej, poseł PiS Joanna Borowiak zapewniała, że dworzec zostanie wyremontowany. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym materiale:

W lipcu 2024 roku poseł Joanna Borowiak w mediach społecznościowych napisała, że remont stacji Włocławek Zazamcze był planowany.

"Kolejne zaniechanie inwestycji przez Koalicja13grudnia! Remont stacji Włocławek Zazamcze był planowany!" - napisała na Facebooku Joanna Borowiak.

Poseł Koalicji Obywatelskiej apeluje o remont dworca PKP Włocławek Zazamcze

W czerwcu 2024 roku o modernizację i remont dworca kolejowego Włocławek Zazamcze zapytał ministra infrastruktury poseł Koalicji Obywatelskiej Krystian Łuczak.

Trwa głosowanie...

Korzystając z komunikacji miejskiej...

„(...) Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań w celu przeprowadzenia niezbędnej modernizacji stacji Włocławek Zazamcze wraz z remontem dworca kolejowego. Jednocześnie informuję, że ze stacji Włocławek Zazamcze regularnie odjeżdżają pociągi pasażerskie do Torunia, Bydgoszczy, Kutna oraz Łodzi. Wielu mieszkańców tej dzielnicy miasta, w tym uczniów licznych szkół Zazamcza, codziennie korzysta z połączeń kolejowych do/z tej właśnie stacji, zwłaszcza po ubiegłorocznej modernizacji szlaku kolejowego Włocławek – Toruń Główny. Dlatego zwracam się do Pana Ministra z pytaniem: W jakim terminie będzie możliwe przeprowadzenie niezbędnej modernizacji oraz remontu dworca i stacji Włocławek Zazamcze?” - napisał poseł Krystian Łuczak.

Obecnie PKP PLK nie planuje modernizacji stacji kolejowej na Zazamczu we Włocławku

W lipcu 2024 roku na pytanie parlamentarzysty z Włocławka odpowiedział Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Zaznacza, że nie ma obecnie planów modernizacji stacji kolejowej na włocławskim Zazamczu.

„Z informacji przekazanych przez PKP PLK S.A. wynika, że obecnie nie ma zaplanowanego do realizacji przedsięwzięcia obejmującego swoim zakresem postulowaną modernizację przystanku osobowego Włocławek Zazamcze” – informuje Piotr Malepszak.

Z dalszej części odpowiedzi wynika, że potencjalną szansa na realizację prac inwestycyjnych obejmujących przebudowę peronów na stacji na Zazamczu, byłaby realizacja zadania pn. „Prace na linii 18 na odcinku Włocławek - Bydgoszcz” w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Niestety, projekt ten nie ma jednak zapewnionego finansowania i znajduje się na liście rezerwowej projektów CEF2 i FenIKS. Realizacja zadań z listy rezerwowej uzależniona jest od dostępności funduszy na ten cel, w tym także od środków zewnętrznych, a także od znaczenia dworca „na tle innych zidentyfikowanych potrzeb inwestycyjnych PKP S.A.”.

Tyle może kosztować modernizacja stacji kolejowej na osiedlu Zazamcze we Włocławku

Szacunkowy koszt remontu dworca PKP Włocławek Zazamcze, to nieco ponad 6 mln zł.

„PKP PLK S.A. informuje, że szacowany koszt modernizacji przystanku osobowego Włocławek Zazamcze, przy wstępnym założeniu skrócenia peronów do 200 m (co wymagałoby konsultacji z przewoźnikami kolejowymi) i wysokości 0,76 m wynosiłby około 6,2 mln zł” – informuje wiceminister w swojej odpowiedzi.

Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe.
Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe.
Wojciech Alabrudziński

Dworzec Włocławek Zazamcze jest na liście rezerwowej. Realizacja uzależniona jest od funduszy

Wicemister Piotr Malepszak zaznacza też, że Ministerstwo Infrastruktury zasygnalizowało potrzebę przeanalizowania całej infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PKP PLK S.A. między innymi w kontekście efektywności ponoszonych nakładów na inwestycje i zwiększenia przepustowości na poszczególnych liniach kolejowych. Podjęto już przegląd zarówno rozpoczętych, jak i planowanych inwestycji.

„Lista zadań założonych do realizacji jest weryfikowana pod względem priorytetów inwestycyjnych, co może mieć wpływ na ostateczną listę zadań rekomendowanych do realizacji. Obecnie dworzec kolejowy Włocławek Zazamcze, na podstawie przeprowadzonych analiz, został sklasyfikowany na liście rezerwowej. Wstępne założenia Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 zakładają realizację 150 inwestycji, a realizacja kolejnych z listy rezerwowej będzie uzależniona od dostępności finansowania (w tym zewnętrznego) oraz od znaczenia dworca na tle innych zidentyfikowanych potrzeb inwestycyjnych PKP S.A” – wyjaśnia Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska