Spis treści
Od ponad roku podróżni korzystają z przebudowanego peronu nr 1 we Włocławku
Dworzec PKP Włocławek zmienia się dla podróżnych. W sierpniu 2023 roku oficjalnie otwarto gmach nowego dworca. Zmiany na lepsze doczekały się także perony. Zostały podwyższone, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Pojawiły się też między innymi nowe wiaty.
Przypomnijmy, że w maju 2023 roku PKP PLK oddało do użytku przebudowany peron nr 1. Został podwyższony i wydłużony do 300 metrów, dzięki czemu możliwe jest zatrzymywanie się tam pociągów dalekobieżnych.
- Poprawiło to przepustowość stacji oraz ułatwiło prowadzenie ruchu kolejowego na trasie Kutno – Włocławek – Toruń Główny - zaznacza Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.
Peron nr 2 na włocławskim dworcu jest już gotowy
W drugiej połowie października 2023 ruszyły prace związane z przebudową peronu nr 2. Na początku października 2024 roku PKP PLK poinformowało, że prace te zostały już zakończone.
- Stacja Włocławek zyskuje oczekiwany przez podróżnych komfort obsługi. Zakończone zostały prace przy peronie nr 2. Wyższa konstrukcja umożliwia łatwiejsze wsiadanie do pociągów. Powstała 150-metrowa wiata, nawiązująca architektonicznie do budynku nowego dworca, która chroni podróżnych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jest antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi, będąca wsparciem w poruszaniu się osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowaliśmy ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy, czytelne oznakowanie oraz energooszczędne oświetlenie z oprawami LED – wymienia Przemysła Zieliński.

Trwają prace związane z budową windy. Mają skończyć się w listopadzie 2024
To jednak nie koniec inwestycji na włocławskim dworcu. Trwają jeszcze prace związane z budową windy, którą podróżni będą mogli dostać się z przejścia podziemnego na peron nr 2. Winda powinna być dostępna już pod koniec listopada 2024 roku.
- Postępuje budowa nowej windy, która ułatwi dostęp na peron nr 2 z przejścia podziemnego, zwłaszcza osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji powstanie również dynamiczny system informacji pasażerskiej – będzie nowe nagłośnienie oraz wyświetlacze, które poinformują podróżnych o najbliższych odjazdach pociągów. Zakończenie tych prac planowane jest do końca listopada bieżącego roku – dodaje Przemysław Zieliński.

Tyle kosztują prace na dworcu PKP we Włocławku
Na dworcu we Włocławku wyremontowano również przejście podziemne, która ułatwia dostęp do kolei w kierunku Bydgoszczy, Torunia, Kutna i Łodzi, a także usprawnia komunikację pieszych, łącząc – poprzez stację i dworzec kolejowy – osiedle Południe ze Śródmieściem.
- Mieszkańcy oraz podróżni korzystają również z wyremontowanego przejścia podziemnego. Wymienione zostały okładziny ścian i sufitu, które dostosowano do estetyki nowego dworca. Jest nowa izolacja i odwodnienie, oświetlenie oraz tablice informacyjne – informuje Przemysław Zieliński.
Koszt wszystkich prac na dworcu PKP we Włocławku wynosi ponad 33 mln zł netto. Pochodzą one ze środków budżetowych PLK S.A.