Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej
Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie podjęcie decyzji projektu uchwały Rady Miasta Włocławek w tej sprawie, kolejnym ogłoszenie konkursu ofert, którego celem będzie wyłonienie realizatorów programu.
Na początek, samorząd Włocławka będzie chciał umożliwić skorzystanie z procedury in vitro dofinansowanej z budżetu miasta, dwudziestu parom w 2021 r. oraz sześćdziesięciu parom w kolejnych dwóch latach.
Praktyczny poziom zainteresowania ze strony włocławian pomoże oszacować skalę potrzeb i zaplanować adekwatne środki finansowe na ewentualną kontynuację programu w kolejnych latach.
Program tylko dla mieszkańców Włocławka
Obecny plan zakłada obniżenie kosztów ponoszonych przez pacjentów na leczenie niepłodności o 5 tys. zł do końca 2023 r.
Kto będzie mógł skorzystać z programu? Będą to pary, które posiadają dokumentację medyczną potwierdzającą przyczynę niepłodności, a wiek pań w dniu pierwszej wizyty u realizatora programu in vitro będzie mieścił się w przedziale 25-40 lat.
Pary aplikujące do programu muszą mieszkać na terenie Włocławka od 12 miesięcy od chwili zgłoszenia się do programu i rozliczać podatek dochodowy za poprzedni rok w Urzędzie Skarbowym w naszym mieście. Pary będą też musiały wyrazić zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.
