Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włocławskie muzea w nowej odsłonie

Renata Kudeł
Aktualny stan budowy zagrody garncarza w Kłóbce
Aktualny stan budowy zagrody garncarza w Kłóbce Fot, Nadesłane
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku staje się jedną z turystycznych wizytówek regionu

.
Kapitalny remont zabytkowego wiatraka koźlaka, gruntowna renowacja Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, przygotowanie projektu rozbudowy i modernizacji Muzeum Historii Włocławka oraz zakup dworu Orpiszewskich w Kłóbce wraz z przylegającym do niego siedmiohektarowym parkiem - to już udało się zrobić.
Ponowne otwarcie Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbyło się 23 czerwca 2010 roku. Wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego pozwoliło gruntownie zmodernizować i przebudować placówkę, dzięki czemu uzyskała ona zupełnie nowy wygląd. Co niezwykle istotne odnowiony budynek stał się w pełnie dostępny dla niepełnosprawnych zwiedzających, a także zyskał nowoczesną, wielofunkcyjną salę.
Dzięki wsparciu samorządu województwa w 2010 roku udało się również zakupić grunty oraz nieruchomości wchodzące w skład kłóbeckiego zespołu dworko-parkowego, mającego stać się podstawą Muzeum Wsi Kujawskiej. Nową placówkę oprócz muzeum szlachty kujawskiej, które ulokowane zostanie w dworze Orpiszewskich ma tworzyć także znajdujący się w Kłóbce skansen wiejski. Na ten rok zaplanowano rozpoczęcie renowacji zrujnowanego dworku oraz przeprowadzenie zabiegów melioracyjnych w przylegającym do niego ogrodzie.
W Parku Etnograficznym w Kłóbce prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2008 roku. To właśnie w ramach tych prac udało się, między innymi, przeprowadzić kapitalny remont zabytkowego wiatraka koźlaka. W 2010 roku rozpoczęto z kolei budowę murowanej zagrody garncarza z przeznaczeniem na cele edukacyjne. Inwestycja ta jest niezwykle istotna, gdyż do tej pory kłóbecki skansen pozbawiony był tego typu zaplecza. Zakończenie budowy zagrody zaplanowano na połowę tego roku.
Inwestycje prowadzone będą także w samym Włocławku. W tym celu opracowany został kompleksowy projekt rozbudowy i modernizacji Muzeum Historii Włocławka. Poza niezbędnymi pracami remontowymi i konserwatorskimi, które przejdą zabytkowe kamienice, planowana jest adaptacja dziedzińca ośrodka na cele kulturalne oraz poddaszy na pomieszczenia biurowe. Realizacja projektu rozpocznie się w roku bieżącym.
Wszystkie wyżej wymienione placówki działają w strukturze Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, będącej jednostką kultury, która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska