Walery Brochocki był wybitnym malarzem i rysownikiem pejzaży pochodzącym z Włocławka. „Pejzaż wielki ze sztafażem” to jeden z najbardziej wartościowych przykładów malarstwa tego artysty wśród jego prac znajdujących się w polskich placówkach muzealnych.
Malarz urodził się w 1847 r. we Włocławku. Po studiach w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pojechał na kilka lat doskonalić swój warsztat malarski do Monachium. Znalazł się w Szkole Hermana Anschütza, później w pracowni pejzażysty Adolfa Heinricha Liera. Po opuszczeniu Monachium przeniósł się do Paryża skąd wyjeżdżał m.in. do Algieru. Wrócił do Polski na stałe w 1888 r., mieszkał w Warszawie. Odbywał wiele podróży po kraju, sporadycznie bywał też we Włocławku. Efektem tych pobytów były rysunki, na których uwiecznił fragmenty rodzinnego miasta. Zmarł w Warszawie, w 1923 r.
Przeczytaj koniecznie: Bydgoszcz i Toruń - miasta, które mają podobną reputację [infografika]
Obrazy Walerego Brochockiego są rzadkością na rynku antykwarycznym. Można je odnaleźć zaledwie w kilku polskich muzeach (Warszawa, Bytom, Białystok, Leszno, Szczecin). Do 2017 r. w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej były dwa niewielkich formatów płótna, jeden rysunek i 4 grafiki. Obrazy Walerego Brochockiego z okresu monachijskiego w większości są w posiadaniu kolekcjonerów poza granicami Polski.
Zakup był możliwy dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne 2017 oraz wsparcia finansowego samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 13 lipca 2017.