Emerytura ZUS. Niższy wiek emerytalny
Od 1 października przywrócony zostanie niższy wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. O ile standardowo w tym roku na emeryturę mogłoby przejść około 220 tysięcy osób, to po obniżeniu wieku od 1 października uprawnienia zyska dodatkowo 330 tysięcy. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, mówi, że 83 proc. osób, które nabywają prawo do emerytury, od razu z niego korzysta, a 11 proc. składa wniosek w ciągu następnego roku.
Ile osób w naszym województwie będzie mogło od października odejść z pracy? ZUS na razie nie podaje danych dla poszczególnych województw.
Jednak niezależnie od tej liczby, pracownicy ZUS i tak stają przed wielkim wezwaniem, choćby dlatego, że w ciągu czterech miesięcy (wnioski o emeryturę można składać 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego) wpłynie do nich więcej dokumentów niż w ciągu roku.
Jak złożyć wniosek o emeryturę w ZUS
Tym bardziej że podania o
emeryturę nie można składać drogą elektroniczną. Musi być w tradycyjnej, papierowej wersji.
Jak ZUS w regionie przygotowuje się na falę klientów w
tak krótkim czasie?
- Od 1 czerwca w sali obsługi klientów utworzone zostanie stanowisko doradcy emerytalnego - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS. Doradców w naszym województwie będzie 25 (12 w oddziale bydgoskim, 13 w toruńskim). Będą w każdej terenowej jednostce, z wyjątkiem biura w Sępólnie Krajeńskim, Golubiu-Dobrzyniu i Rypinie.
- Ich zadaniem będzie doradzanie w wyborze optymalnego rozwiązania oraz przeprowadzenie tzw. symulacji prognozowanej wysokości świadczenia w oparciu o zaktualizowany do obecnego stanu prawnego kalkulator emerytalny
- wyjaśnia Michałek.
Taki kalkulator pojawi się niedługo na głównej stronie internetowej ZUS. Będzie można z niego skorzystać bez logowania się na platformę PUE.
Dla kogo wcześniejsza emerytura
ZUS nie ukrywa, że będzie zachęcał do opóźnienia przejścia na emeryturę, pokazując, o ile zwiększy się dzięki temu świadczenie.
Systematycznie analizowane są indywidualne konta osób, które od października nabędą prawo do emerytury, jeśli trzeba - porządkowane. Chodzi o to, by zawczasu wyjaśnić wątpliwości, co pozwoli później sprawnie wydać decyzję, o ile klient ma wyliczony kapitał początkowy.
ZUS apeluje do wszystkich, którzy w październiku wybierają się na emeryturę, a nie mają wyliczonego kapitału, a przed 1 stycznia 1999 podlegali ubezpieczeniom społecznym, by nie zwlekali ze złożeniem wniosku o jego wyliczenie, złożyli go już teraz, a nie dopiero z dokumentami emerytalnymi. Co piąty emeryt in spe w bydgoskim oddziale ZUS nie ma wyliczonego kapitału!
Na razie nie ma decyzji o wydłużeniu godzin pracy placówek. Mają być podejmowane na bieżąco, zależnie od tego, jak wnioski będą wpływać i jak będą realizowane. Wzrost liczby zadań nie oznacza, że ZUS dostał dodatkowe pieniądze na ich realizację.
Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobiera ponad 395,6 tys. osób.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.
W programie między innymi o: skandalu podczas MP w Grudziądzu, szalonym rzucie w przerwie meczu we Włocławku i wypadku z udziałem czołgu w Bydgoszczy.
