Resort rolnictwa przygotował projekt ustawy, która ma być odpowiedzią na unijne wymogi. Forma elektroniczna wniosku to obowiązek wynikający z rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE), "zgodnie z którym od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności muszą być składane na elektronicznym formularzu geoprzestrzennego wniosku".
Kierownictwo ministerstwa przyjęło już odpowiedni projekt ustawy, teraz trwają konsultacje publiczne - do 20 listopada. Jednocześnie urzędnicy uspokajają, że "nadal możliwe będzie złożenie wniosku w formie papierowej, jednak rozwiązanie to będzie dostępne tylko dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej".
W przyszłym roku ma być wprowadzony uproszczony trybu ubiegania się o przyznanie płatności, dostępny dla rolników, których sytuacja nie zmieniła się w porównaniu z 2017 rokiem. Wówczas wystarczy w terminie od 15 lutego do 14 marca 2018 r. złożyć oświadczenie o braku zmian. Co to dokładniej oznacza?
Przeczytaj też: Trzeci nabór klęskowy trwa do 20 listopada. ARiMR czeka na wnioski
W uzasadnieniu projektu czytamy, że "wprowadzone na 2018 r. oświadczeń zastępujących wnioski, to rozwiązanie upraszczające procedurę wnioskowania o płatności. Mogą z niej skorzystać rolnicy, w gospodarstwach których nie nastąpiły żadne zmiany, które miałyby wpływ na treść składanego wnioski. Jednocześnie rozwiązanie to upraszcza i przyspiesza proces obsługi wniosków przez ARiMR. Wcześniejszy - w porównaniu do terminu składania wniosków - termin składania oświadczeń daje bowiem ARiMR możliwość wcześniejszego opracowywania spraw wszczętych złożeniem oświadczenia".
Decyzje w sprawie o przyznanie płatności będą musiały zostać wydane w takim terminie, który zapewni, ze wypłata wsparcia nastąpi do 30 czewca.
Z szacunków wynika, że z możliwości złożenia oświadczenia skorzysta ok. 200-300 tys. rolników, czyli ok. 15-22% wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego.