Prawo do wspomnianych świadczeń jest ustalane na dany okres świadczeniowy. W przypadku Funduszu trwa on od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Zbliżający się nowy okres świadczeniowy powoduje więc konieczność złożenia nowego wniosku. Dotyczy to dotyczy osób zainteresowanych kontynuowaniem korzystania z pieniędzy z Funduszu, jak i tych, które chcą dopiero zacząć je otrzymywać.
Świadczenia z FA przysługują w wysokości ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.
Zobacz także: Groźny wypadek w regionie. Śmigłowiec przyleciał po ranną osobę [zdjęcia]
Warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń z Funduszu jest spełnienie kryterium dochodowego. Liczone są dochody członków rodziny tj. wyszczególnione w ustawie o świadczeniach rodzinnych dochody podlegające opodatkowaniu oraz dochody nieopodatkowane. Świadczenie z Funduszu przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.
Uwaga! Do dochodu rodziny branego pod uwagę przy ubieganiu się o świadczenia z FA nie jest wliczany zasiłek rodzinny wraz z dodatkami, świadczenie wychowawcze, czyli pieniądze z rządowego programu "Rodzina 500+" oraz kwoty z pomocy społecznej.
300 Plus - wszystko, co musisz wiedzieć o programie.