Wnioski o pomoc suszową 2020. Nabór w ARiMR właśnie się zaczyna - 300 zł do hektara

Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/klawson
Wraz z początkiem lipca 2020 ARiMR zaczyna przyjmować wnioski o pomoc suszową. Kto może tym razem składać wnioski? Nabór jest skierowany do konkretnego sektora. W czerwcu jeszcze nie wszyscy rolnicy otrzymali wypłatę dotacji za poprzedni rok. Minister w połowie miesiąca zapewniał, że opóźnienia są nadrabiane.

Pomoc suszowa, o którą od 1 lipca można się ubiegać, jest skierowana do utrzymujących stawy hodowlane. Nabór zaczyna się latem 2020 roku, ale straty w chowie lub hodowli ryb słodkowodnych mogą dotyczyć wystąpienia suszy lub powodzi w 2019 r. ARiMR będzie czekała na formularze w biurach powiatowych do 15 lipca.

Pomoc suszowa 2020 dla producentów rolnych. Kto może złożyć wniosek?

  • Ten, kto w 2019 r. prowadził chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła w 2019 r. susza lub powódź w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich;
  • posiada numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (EP), lub weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany przez powiatowego lekarza weterynarii;
  • złożył do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie sprawozdanie RRW-22 za rok 2017 oraz rok 2018, zawierające zestawienie dotyczące powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli.

Stawka pomocy wynosi 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi.

ARiMR: "Wysokość dofinansowania będzie ustalana jako iloczyn powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi oraz stawki pomocy na 1 ha tej powierzchni. Przy czym wysokość pomocy dla jednego podatnika podatku rolnego nie może być większa niż równowartość w złotych 30 tys. euro. Wsparcie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury".

  • Wnioski można składać osobiście, o ile w danej placówce Agencji istnieje taka możliwość;
  • dostarczyć je do wrzutni, które ustawione są w jednostkach terenowych ARiMR. W tym drugim przypadku do wniosku należy dołączyć dane kontaktowe (adres e- mail bądź nr telefonu komórkowego), na które Agencja przekaże informację o przyjęciu wniosku.
  • Dokumenty można też przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Pytania dotyczące naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej dla hodowców ryb należy kierować na: info@arimr.gov.pl

Susza 2020 odpuściła, ale nie w całej Polsce

Opady, które pojawiły się w maju i późniejsze w czerwcu sprawiły, że obszar suszy określany na mapach Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach znacznie się zmniejszył. "W czwartym okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -1 mm", podaje IUNG w najnowszym komunikacie. Nadal największy deficyt wody notowano w północno-zachodniej częściej kraju (woj. zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie).

Wypłata pomocy suszowej za 2019 rok

Blisko połowy roku jeszcze nie wszyscy rolnicy doczekali się wypłaty pomocy suszowej za 2019 rok. 17 czerwca agencja informowała, że kontynuuje przekazywanie tego wsparcia dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku wystąpienia w 2019 roku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. "Komisja Finansów Publicznych dokonała przesunięć środków, Premier podpisał Uchwałę Rady Ministrów, a Minister Rolnictwa podpisał i przekazał ARiMR odpowiednią umowę". - Wiemy, że rolnicy czekają na wypłaty pomocy suszowej, dlatego niezwłocznie po otrzymaniu kolejnej puli środków przeznaczonych na ten cel, uruchomiliśmy procedurę wypłat - powiedział Tomasz Nowakowski, Prezes ARiMR.

Do połowy czerwca w ramach pomocy z powodu suszy za ubiegły rok rolnikom wypłacono 1,24 mld zł. - Warto przypomnieć, że w 2018 roku z powodu suszy wypłaciliśmy 2,2 mld zł. Część środków pomocy klęskowej za 2019 rok, której cała wartość wynosi ponad 2,3 mld zł, zabezpieczonych w budżecie Państwa, musiało trafić na walkę z pandemią koronawirusa, której nikt nie był w stanie przewidzieć, stąd opóźnienie należnych płatności – wyjaśniał minister Jan Krzysztof Ardanowski.

- Nadrabiamy opóźnienie. Rolnicy nie zostali bez pomocy w poprzednich latach naszych rządów, ani nie pozostaną bez opieki państwa, gdyby coś złego wydarzyło się teraz lub w przyszłości – zapewnił szef resortu.

Źródło: ARiMR, IUNG

"Naprzód do walki o wysokie urodzaje". Rolnicy w PRL-u [zdjęcia]

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie