Nie może też być przeznaczona do przygotowania posiłków, mycia zębów, przemywania otwartych zranień, nie może być poza tym używana do kąpieli i mycia. Jedyne co możliwe, to używanie jej tylko do spłukiwania toalety i celów gospodarczych.
Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny we Włocławku nakazał unieruchomienie wodociągu. Jednocześnie rozpoczęło się płukanie sieci oraz stacji uzdatniania wody z wykorzystaniem chloru. Sa-nepid ostrzega, że w związku z tym może nastąpić wyczuwalna zmiana zapachu, smaku i barwy wody.
Zbiorniki z wodą do spłukiwania toalet, a także z wodą do celów gospodarczych zostały już podstawione. Znajdują się obok posesji Skoki Małe 16 (koło domu pani sołtys), koło państwa Zamerskich w Dębie Małym przy numerze 14 oraz koło świetlicy wiejskiej w Dębie Polskim. Do celów gospodarczych wodę rozwożą również strażacy-ochotnicy.
Ponadto koło świetlicy wiejskiej w Dębie Polskim ustawiony został beczkowóz z wodą pitną. Ale uwaga! - woda pitna z beczkowozu przeznaczona jest do spożycia po wcześniejszym przegotowaniu. - Jest też woda butelkowana - mówi wójt Ewa Braszkiewicz.
Jak długo potrwa ta sytuacja? Niewykluczone, że już jutro, po kolejnych badaniach prób, z wody będzie można korzystać bez ograniczeń. Warunek - nie będzie zanieczyszczona.
ZOBACZ KONIECZNIE: Tyle zarabiają żołnierze, policjanci, prokuratorzy i strażnicy! [stawki]
Przypomnijmy, że z wodociągu w Dębie Polskim korzysta zwykle około 329 osób. To mieszkańcy pięciu miejscowości w gminie Włocławek: Dąb Mały, Dąb Polski, Dąb Wielki, Skoki Duże, Skoki Małe.
Z informacji przekazanych nam przez wójt Ewę Braszkiewicz wynika, że przyczyną namnażania się bakterii z grupy coli była między innymi wysoka temperatura. Stwierdzenie obecności bakterii z tej grupy może wskazywać między innymi na nieodpowiednie uzdatnienie wody, albo jej wtórne zanieczyszczenie.