Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kranówkę w tej gminie powiatu włocławskiego można pić, ale lepiej ją wcześniej przegotować

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Woda w gminie Kowal warunkowo dopuszczona do spożycia! To efekt kontroli próbek wody pobranych przez Sanepid ze stacji uzdatniania w Grabkowie i Nakonowie.

Woda niezdatna do picia

To już kolejny problem z jakością wody w tej gminie. W ubiegłym miesiącu w próbkach wody pobranej z wodociągu w Dębniakach pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Włocławku wykryli enterokoki. Tych bakterii nie było wprawdzie dużo, bo 5 jednostek tworzących kolonie na 100 ml wody, ale była to już liczba nieprawdłowa. Do tego doszły nieprawidłowe zmiany w ogólnej liczbie mikroorganizmów. W temperaturze 22 stopnie Celsjusza było powyżej 300 jednostek w 1 ml wody. W związku z tą sytuacją Sanepid wydał komunikat o braku przydatności wody z wodociagu Dębniaki do spożycia i wprowadził ograniczenia w korzystaniu z niej. To oznaczało, że nie można było jej pić ani z niej korzystać do przygotowywania potraw czy mycia. Te ograniczenia trwały kilka dni zanim wszystko wróciło do normy.

Ale kilka dni temu po kolejnych badaniach okazało się, że Sanepid znów ma zastrzeżenia do jakości wody. Na szczęście, nie są one tak poważne jak wcześniej, bo dotyczą jedynie przekroczeń w ogólnej liczbie mikroorganizmów. Taki wynik dały próbki wody pobranej ze stacji uzdatniania w Nakonowie i w Grabkowie. W Nakonowie stwierdzone zostały zmiany w ogólnej liczbie mikroorganizmów w ilości 263 jednostek tworzących kolonie w 1 ml, a w Grabkowie w ilości 229 jednostek tworzących kolonie, przy zalecanych 100.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku stwierdził, że te zmiany jakości wody nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia mieszkańców, więc zezwolił warunkowo na spożywanie kranówki i przygotowywania z niej posiłków. Zalecił przy tym, żeby woda do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci do lat dwóch oraz osób o obniżonej odporności była gotowana co najmniej 2 minuty, a następnie powoli studzona. Jednocześnie gmina została zobowiązana do podjęcia działań mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody.

Dodajmy, że z wody uzdatnianej w Nakonowie korzysta 806 mieszkańców czterech miejscowości: Czerniewiczki, Gołaszewo, Nakonowo i Przydatki Gołaszewskie. Z kolei ze stacji uzdatniania w Grabkowie woda dociera do 1593 mieszkańców dziesięciu miejscowości.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska