W trzech salach wystaw czasowych zaprezentowane zostaną pamiątki, jakie z ponurych lat wojny i okupacji zachowały się w zbiorach rodzinnych mieszkańców Inowrocławia i powiatu oraz w zasobach Muzeum i miejscowego Oddziału Archiwum Państwowego.
Wystawę otworzą w pierwszej sali materiały obrazujące zbrodnię, jakiej dopuścili się rozbestwieni hitlerowcy w "makabryczną noc" z 22 na 23 października 1939 r. w inowrocławskim więzieniu, na 56 osobach, stanowiących elitę ówczesnej społeczności miasta i powiatu.
Wymienione zostaną nazwiska wszystkich ofiar tego mordu, wśród których byli także prezydent i wiceprezydent miasta, którym poświęcone jest obszerniejsze przypomnienie.
Eksponowane będą zachowane dokumenty życia codziennego, jak dowody osobiste, tzw. ausweisy, książeczki pracy, przepustki, zezwolenia na podróże pociągiem nawet do najbliższych miejscowości, karty z kartotek więziennych, widokówki pocztowe miasta.
Będą też reprodukcje zdjęć z albumu komendanta obozu na Błoniu - Kurta Schmidta. Wśród eksponatów pokazana będzie też np. bluza obozowa jednego z inowrocławian, który był więźniem aż trzech obozów, a także zachowane z czasów okupacji papierosy.