Konkursy krasomówcze dla młodzieży od 41 lat są organizowane na golubskim zamku. - Ich celem jest m.in. zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego. W tym roku jest spora liczba uczestników, od Świecia po Brodnicę. Bardzo liczna jest reprezentacja naszego powiatu - mówi prezes oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu Stefan Borkowicz.
W tegorocznej edycji językowej rywalizacji na poziomie wojewódzkim wzięło udział kilkudziesięciu uczniów szkół. Nasz powiat reprezentowali: Amelia Kwidzyńska i Aleksandra Jagielski SP nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu, Zofia Płocharska i Oliwier Leśnicki z SP w Węgiersku, Zofia Jasińska i Maria Gwarek z SP Płonne, Małgorzata Boniecka, Bartłomiej Żurawicki, Jakub Misiek z SP w Ciechocinie, Julia Żuchowska, Agata Badźmirowska, Alicja Foksińska, Anna Gołębiewska, Zofia Gołębiewska ZSM Golub-Dobrzyń, Zuzanna Chojnicka i Sandra Podczaska, Paulina Biegano-wska i Joanna Sikora z ZS 1 Golub-Dobrzyń.
Uczestnicy prezentowali wystąpienia tematycznie związane z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju. Zalecana była prezentacja walorów własnego regionu, jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć i sylwetek ciekawych ludzi, bliskich sercu uczestnika oraz zasłużonych dla kraju i regionu.
Tematyka wystąpień była bardzo ciekawa. Usłyszeliśmy m.in. opowieści o Annie Wazównie, zamku golubskim, Chopinie, szlaku św. Jakuba, Poli Negri czy krzywej wierzy w Toruniu. Występy oceniało sześcioosobowe jury: Anna Górska, Beata Śliżak, Janusz Mejzner, Krystyna Kuras, Anna Tuliszewska i Mariusz Wróblewski. Atrakcją do-datkową konkursu był teatralny występ uczniów ZS1.
Wideo: Pogoda na dzień (14.10.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE