Po raz piąty Urząd Marszałkowski i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyki połączyły je z uhonorowaniem osób, instytucji. stowarzyszeń, samorządów i firm, szczególnie zaangażowanych w rozwój turystyki i promocji regionu.
Dlaczego w Ciechocinku?

Od prawej: Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu RP, Piotr Całbecki, marszałek województwa i Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka.
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
Organizacja obchodów akurat w Ciechocinku nie była przypadkowa. Od 180 lat uzdrowisko ukierunkowane jest na turystykę leczniczą, a ostatnio inwestuje się tu w infrastrukturę, która ma przyciągnąć do miasta turystów niekoniecznie zainteresowanych rehabilitacją sanatoryjną i SPA. Uczestnicy obchodów spotkali się w sali rozbudowanego niedawno kina Zdrój, mieli też okazję zwiedzić Dworek Prezydenta RP i cerkiewkę, a także obejrzeć poddawane rewitalizacji ciechocińskie parki.
Wśród gości byli m.in. Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu RP, władze województwa, wielu samorządowców, działacze organizacji i stowarzyszeń turystycznych. Piotr Całbecki, marszałek województwa, tłumaczył, że po spotkaniach w dużych miastach, przyszedł czas na promowanie mniejszych miejscowości, a organizowanie w nich obchodów Światowego Dnia Turystyki są formą takiej promocji.
Odkrywcy i zasłużeni
Marcin Zajączkowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A.
(fot. Fot. Jadwiga Aleksandrowicz)
Była to okazja do przyznania tytułów "Odkrywcy", o który w kilku kategoriach ubiegało się 40 kandydatów. W tym roku otrzymali je: Andrzej Dargacz, prezes Zarządu Oddziału PTTK w Inowrocławiu za działalność na rzecz rozwoju turystyki; Regionalny Oddział PTTK "Szlak Brdy" za popularyzację krajoznawstwa, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice za promocję turystyczną regionu; Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Brdzie im. Marii Okołów Podhorskiej jako najlepsze wydarzenie turystyczne; gmina Tuchola za zagospodarowanie terenu dawnego grodu Raciąż (kategoria: Inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki) oraz Dworek Wapionka w Górznie za najlepsze turystyczne przedsięwzięcie biznesowe.
Odznaki honorowe "Za zasługi na rzecz turystyki", przyznane przez Ministerstwo Sportru i Turystyki otrzymali: Ewa Bajraszewska (Toruń) Zbigniew Grabowski (Grudziądz), Barbara Krajewska (Wlocławek), Andrzej Krupski (Bydgoszcz), Czesław Łukomski, Andrzej Piechocki (Żnin), Agnieszka Reiwer-Przepierska (Bydgoszcz), Adam Szyda (Lipno), Barbara Kubiak-Warzocha, Dariusz Witczak (Kruszwica).
Za najlepsze produkty regionalne uznano Wyspę Młyńską w Bydgoszczy i Szlak Piastowski.
Ponadto pięć podmiotów otrzymało certyfikaty, świadczące o włączeniu ich do nielicznego grona członków Kujawsko - Pomorskiej Organizacji Turystycznej. Są to: miasta Toruń, i Koronowo, Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna, Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. i Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy Tężni" w Inowrocławiu.
Zobacz: Paszporty turystyczne dla amatorów fotografii [zdjęcia]
Piosenki i mali plastycy
Uroczystości toiwarzyszyły wystawy i występ śpiewających gimnazjalistek, podopiecznych Sławomira Małeckiego, prowadzącego zajęcia muzyczne i wokalne w Miejskim Centrum Kultury.
Wręczono także nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem, jakie przyświecało wojewódzkim obchodom: "Turystyka i energia odnawialna siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju". A oto laureaci:
KATEGORIA WIEKOWA 6-8 lat
· I miejsce: Kacper Juśkiewicz, 7 lat
· II miejsce: Szymon Wierzbowski, 8 lat
· III miejsce: Szymon Kisielewski, 8 lat
· Wyróżnienie: Jędrzej Szaj, 8 lat
· Wyróżnienie: Szymon Drzewiecki, 8 lat
KATEGORIA WIEKOWA 9-12 lat
· I miejsce: Hanna Partycka, 12 lat
· II miejsce: Przemysław Deręgowski, 9 lat
· III miejsce: Maria Wiśniewska, 9 lat
· Wyróżnienie: Zofia Kołowrocka, 10 lat
· Wyróżnienie: Mateusz Sadłek, 9 lat
· Wyróżnienie: Natalia Erwińska, 12 lat
KATEGORIA WIEKOWA 13-16
· I miejsce: Agata Januszewska, 13 lat
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »