– Choć Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918, niektóre polskie ziemie zostały włączone do odrodzonej Rzeczypospolitej znacznie później – wielkie Pomorze z stolicą w Toruniu, do którego tradycji się odwołujemy, w 1920 roku, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, który wszedł w życie w styczniu 1920 – przypomina marszałek Piotr Całbecki.
Golub, wówczas samodzielnie miasto na granicy mocarstw zaborczych (po stronie niemieckiej), był pierwszym, które powróciło do macierzy w ramach przejmowania przez Rzeczpospolitą Pomorza i Kujaw Zachodnich.
Obchody stulecia powrotu Pomorza do macierzy zaplanowane zostały na cały 2020 rok. 10 stycznia, w rocznicę ratyfikowania przez Niemcy traktatu wersalskiego, czyli głównego traktatu pokojowego kończącego pierwszą wojnę światową, odbędzie się w Toruniu uroczysta sesja sejmiku województwa. Główne uroczystości wojewódzkie będą miały miejsce 17 stycznia w Golubiu-Dobrzyniu.
– Złożą się na nie: konferencja naukowa, manifestacja patriotyczna, połączona z przemarszem przez miasto, uroczystość wojskowa i piknik patriotyczny na Zamku Golubskim, a także rekonstrukcja wkroczenia hallerczyków do Golubia – informuje Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu.
List intencyjny w sprawie golubsko-dobrzyńskich uroczystości podpisali 17 grudnia, podczas sesji Rady Miasta Golubia-Dobrzynia: marszałek Piotr Całbecki, starosta Franciszek Gutowski, burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski i wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz.
