https://pomorska.pl
reklama

Wojna na Ukrainie. Ilu Ukraińców chce wrócić do kraju przed zimą? Mamy wyniki ankiety

Mateusz Zbroja
Agnieszka Kowalko
Opracowanie:
Tylko co piąty obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wyraża chęć powrotu do domu przed zimą. Ich decyzja jest zależna od wielu czynników.
Tylko co piąty obywatel Ukrainy przebywający w Polsce wyraża chęć powrotu do domu przed zimą. Ich decyzja jest zależna od wielu czynników. Fot. Krzysztof Kapica/Polska Press
Spośród obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni wyjechać do Polski, tylko co piąty chce wrócić do domu przed nadejściem zimy. Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Centrum Analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal. W ankiecie wzięło udział 1440 osób.

Tylko 22,2 proc. badanych zamierza wyjechać do domu w ciągu najbliższych 3 miesięcy, 35 proc. przygotowuje się do pozostania w Polsce na co najmniej rok. Kolejne 25,6 proc. planuje powrót zaraz po zakończeniu wojny, a 17 proc. w ogóle nie planuje powrotu na Ukrainę.

– Przewidujemy, że większość Ukraińców powróci do Ojczyzny, gdy tylko niebezpieczeństwo minie. Jednak znaczna część obywateli pozostanie za granicą ze względu na szereg czynników subiektywnych – utratę mieszkania, niskie zarobki, gorsze warunki życia i oczywiście zagrożenie dla życia z powodu wojny – mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka działu rekrutacji agencji Gremi Personal.

Dokładne dane można zobaczyć na poniższej infografice

Praca w Polsce jednym z czynników, dla których Ukraińcy chcą zostać

Ekspertka dodaje, że najbardziej pesymistyczne prognozy dotyczące sezonu grzewczego zachęcają Ukraińców do spędzenia zimy w Polsce. W niektórych regionach Ukrainy ludzie ryzykują pozostanie na zimę bez ogrzewania i/lub ciepłej wody z powodu uszkodzenia infrastruktury. Ponadto w czasie, gdy w wyniku wojny liczba wolnych miejsc pracy na Ukrainie znacząco spadła, sytuacja w Polsce jest odwrotna – zapotrzebowanie na pracowników cały czas rośnie.

– Liczba ofert pracy w Gremi Personal w sierpniu wzrosła o 7 proc. Prognozujemy, że we wrześniu ofert przybędzie jeszcze o ok. 10 proc. więcej – komentuje Anna Dzhobolda.

185 tys. dzieci z Ukrainy rozpoczęło naukę w Polsce

Agencja obserwuje również - po tzw. “sezonie ogórkowym” - delikatny wzrost liczby chętnych do pracy kobiet z Ukrainy, co może być związane z początkiem roku szkolnego.

Według Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, w polskich szkołach naukę rozpoczęło 185 tys. dzieci z Ukrainy. Większość uchodźców w wieku szkolnym, których według szacunków przebywa w Polsce ok. 700-800 tysięcy, uczy się jednak zdalnie, pozostając w systemie ukraińskim, i nadal potrzebuje opieki rodzicielskiej.

Wybory 2025. Zwycięstwo Nawrockiego, wysoka frekwencja

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

– To jednak znaczy, że niedługo na rynku pracy pojawi się dodatkowa liczba kobiet z Ukrainy, które w okresie wakacji musiały sprawować opiekę nad dziećmi. Oczekujemy, że dynamika ich zatrudnienia przyśpieszy już na początku przyszłego tygodnia – uważa dyrektorka działu rekrutacji Gremi Personal.

mm

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 września, 15:45, Robert Dąbrowski:

Niech wszyscy [wulgaryzm]aja do siebie przez nich jest ten kryzys

lecz się na nogi,bo na łeb jezeli go masz to za pózno.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Czerwcowa waloryzacja emerytur - jest nowy wskaźnik. Tak urosną świadczenia od lipca

Czerwcowa waloryzacja emerytur - jest nowy wskaźnik. Tak urosną świadczenia od lipca

Tym osobom należy się prawie 350 złotych dodatku do emerytury. Oto zasady wypłaty

Tym osobom należy się prawie 350 złotych dodatku do emerytury. Oto zasady wypłaty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska