Jacek Idzi Kaczmarek, burmistrz Łabiszyna, mówi, że wojsko w liczbie około dziesięciu osób, ma sprzątać park przez dwa tygodnie. - W pierwszej fazie żołnierze usunęliby około 400 drzew, które zalegają na ciągach komunikacyjnych. Trzeba oczyścić aleje, by móc dalej szacować szkody. Według wstępnych szacunków tych drzew trzeba będzie usunąć około tysiąca sztuk - usłyszeliśmy.
Zgodę na przyjazd żołnierzy musi wydać minister obrony. W piątek wniosek w tej sprawie, do wojewody kujawsko-pomorskiego wystosował już włodarz gminy Łabiszyn. Dalej wojewoda wnioskuje do ministra i ten wydaje wiążące dyspozycje.
- Jeśli chodzi o kwestię zakwaterowania i wyżywienia wojska jeszcze to uzgodnimy. Mamy bazę w szkole przy ulicy Nadnoteckiej w Łabiszynie, alternatywnie mogą oni także przebywać na terenie pałacu - dodał burmistrz.
W ostatnim tygodniu lubostroński kompleks odwiedzili samorządowcy zarówno ze szczebla lokalnego, powiatowego - starosta Zbigniew Jaszczuk oraz wojewódzkiego - marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i Jerzy Janczarski, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w UM w Toruniu. Był także dr Maciej Świątkowski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, autor wydanej niedawno książki, poświęconej właśnie lubostrońskiemu parkowi.
- Jestem nieco podbudowany tymi wizytami. Doktor Świątkowski w całym tym dramacie zauważył, że owszem stała się rzecz smutna, ale jednak cało z tych wichur wyszedł nasz słynny tulipanowiec, platany też mają się całkiem nieźle - powiedział Andrzej Budziak, dyrektor kompleksu.
- Na dzisiaj nie możemy jeszcze policzyć ile dokładnie drzew ucierpiało, ale jest ich mnóstwo. Części leśnej praktycznie nie ma. Dokładna inwentaryzacja jest jednak niezbędna. Jeśli chodzi o budynki, m.in. oranżerię czy stajnie i wozownię to jesteśmy ubezpieczeni i na to dostaniemy pieniądze z ubezpieczenia. Co do drzewa. Była sugestia, żeby oddać to ludziom. Ja jednak nie mogę się na to zgodzić. Mogą ludzie zbierać drzewo przy poboczach, ale nie tu w zabytkowym parku. Nie wpuszczę ludzi i nie powiem róbta co chceta. Musimy najpierw dojść do wszystkich uszkodzonych drzew, zrobić inwentaryzację i policzyć koszty. Myślę, że urząd marszałkowski zweryfikuje swój budżet i też nam pomoże - dopowiedział dyrektor.
W tym miejscu warto przypomnieć, że Województwo Kujawsko-Pomorskie organizatorem Pałacu Lubostroń jest od stycznia 2013 roku.
Dyrektor podkreśla na koniec, że wiele osób już angażuje się w sprzątanie parku. To nie tylko pracownicy kompleksu.
- Piękną postawą wykazali się ludzie, którzy w ten weekend mieli zaplanowany u nas ślub. Skrzyknęli znajomych i też pomagali - oświadczył.
Zobacz także: https://plus.pomorska.pl/wiatr-roztrzaskal-w-parku-w-lubostroniu-piekne-i-zabytkowe-drzewa/ar/12365988
Skutki nawałnicy w Kujawsko-Pomorskiem. Prace trwają - konferencja z 21 sierpnia 2017.