Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy i Warszawie łączą się, by sprostać wyzwaniom

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W Bydgoszczy (na zdjęciu) serwisuje się samoloty sił powietrznych RP, w Warszawie remontuje silniki lotnicze
W Bydgoszczy (na zdjęciu) serwisuje się samoloty sił powietrznych RP, w Warszawie remontuje silniki lotnicze Dariusz Bloch
Tak zdecydowała Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należą oba zakłady. Wszystko po to, aby utrzymać zdolność obsługi samolotów produkcji radzieckiej i nowoczesnych maszyn zachodnich.

– Rynek, na którym funkcjonują obie spółki, zmienia się wraz z postępującą w Polsce zmianą z samolotów poradzieckich na najnowocześniejsze samoloty wielozadaniowe. Celem i rolą Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest odpowiadać na potrzeby Sił Zbrojnych i w tym przypadku utrzymać zdolność do obsługi aktualnie eksploatowanego sprzętu i wyposażenia wprowadzanego do eksploatacji - wyjaśnia w oficjalnym komunikacje Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ SA. - Aby to było możliwe, zakłady w Bydgoszczy i Warszawie muszą przejść proces reorientacji strategicznej.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy i nr 4 w Warszawie stanowią, obok WZL-1 w Łodzi, WCBKT w Warszawie oraz WSK PZL-Kalisz, tak zwaną domenę lotniczą Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Optymalne rozwiązanie

Analizy wykazały, że optymalnym rozwiązaniem jest połączenie dwóch spółek w jeden silny podmiot.

WZL-2 są jednym z największych zakładów lotniczych w Polsce i kluczowym zakładem serwisującym samoloty sił powietrznych RP.
WZL-4 posiadają kompetencje w zakresie obsługi, remontów i napraw silników lotniczych.

WZL nr 2 z Bydgoszczy dostarczą części do systemu w samolotach F-16

PGZ uważa, że połączone spółki będą w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Obrony Narodowej oraz klientów cywilnych (także zagranicznych) , oferując kompletne usługi serwisowe i modernizacyjne samolotów i silników.

Jest porozumienie

W październiku zarządy obu spółek, wszystkie działające w nich organizacje związkowe, a także rady pracowników podpisały porozumienie społeczne, które gwarantuje zatrudnienie dla wszystkich pracowników przez 5 lat po połączeniu oraz stały wzrost wynagrodzeń.

WZL nr 2 chcą zbudować hangar do obsługi samolotów cywilnych

W Bydgoszczy zatrudnionych jest ok. 900 osób, w Warszawie ok. 430.

Dopiero początek

- To początkowy etap procesu połączenia obu podmiotów. W tym procesie w grę wchodzi jeszcze wiele czynników, także niezależnych od właściciela i dlatego nie ma jeszcze konkretnej daty sfinalizowania połączenia. Nie mogę też powiedzieć gdzie znajdzie się dyrekcja - wyjaśnia nam Daniel Ciechalski, rzecznik WZL nr 2 w Bydgoszczy. ą

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska