- Podpisałem już umowę z marszałkiem na dofinansowanie tego projektu oraz z firmą z Golubia-Dobrzynia, która je będzie instalować - informuje Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno. - Trzydzieści gospodarstw zostanie wyposażonych w panele słoneczne do podgrzewania wody.
Zainteresowanie było bardzo duże. Przypomnijmy: do gminy wpłynęło ponad 200 wniosków od chętnych mieszkańców. - Pieniędzy wystarczyło tylko dla 30 gospodarstw, ponieważ pochodzą one z oszczędności z ostatniego okresu finansów unijnych i trzeba je wydać w krótkim czasie. Na realizację mamy półtora miesiąca. Obawialiśmy się, że w przypadku większej liczby paneli - nie zdążylibyśmy tego załatwić.
W przypadku dwustu wniosków trzeba było przeprowadzić losowanie, żeby wyłonić 30 szczęśliwców, do których trafią panele. - Losowanie było najsprawiedliwszą formą przydzielenia paneli - mówią w gminie. - Mam nadzieję, że będą kolejne środki unijne i w następnych latach znowu będziemy mogli wspomóc mieszkańców - mówi wójt Wypij. - Mieszkańcy współfinansują ten projekt w wysokości 1,2 - 1,7 tysiąca złotych. Średni koszt dwóch, trzech lub czterech paneli - w zależności od wielkości gospodarstwa - to osiem tysięcy złotych.
Gospodarze mocno interesują się także ogniwami fotowoltaicznymi do produkcji prądu. Wyglądają podobnie do paneli solarnych, maja tylko szersze zastosowanie: służą do produkcji energii. - Ogniwa fotowoltaiczne są jednak droższe od solarów i kosztują około 20 tys. zł za cały zestaw - mówi Krzysztof Wypij. - Zakładamy, że mieszkańcy płaciliby ok. 25 procent wartości ogniw. Może kwota będzie niższa, wszystko zależy m.in. od tego, jaki będzie VAT.
W tym roku gmina Chełmno chce przygotować dokumentację na ogniwa fotowoltaiczne. - Marszałek Całbecki obiecał, że gminy, na terenie których są parki krajobrazowe i nie ma wiatraków, będą traktowane priorytetowo - dodaje Krzysztof Wypij. - Może dzięki temu mieszkańcy skorzystają. Pewnie po kilku latach te inwestycje zwrócą się mieszkańcom. Na panele słoneczne mamy gwarancję 10 lat. Za kilka dni odbędzie się spotkanie firmy instalatorskiej z wylosowanymi mieszkańcami. Firma będzie miała pół miesiąca do zamontowania na dachach paneli słonecznych do podgrzewania wody.
Czytaj e-wydanie »