Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Szczepański zapowiada: - Będą kontrole szamb w gminie Chojnice i słone mandaty

Anna Klaman
Anna Klaman
Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański
Wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański Anna Klaman
W gminie ruszają kontrole. Urzędnicy z policjantami będą sprawdzać, czy z prywatnych posesji wywożone są lub oczyszczane ścieki. Właściwie nie muszą sprawdzać - w urzędzie mają listę grzeszników.

O takich kontrolach w gminie Chojnice pisaliśmy wielokrotnie. Zawsze zapowiadał je wójt Zbigniew Szczepański. Podobnie jest teraz, tyle że jest pewna istotna korekta. Wójt mówi, że trzeba skończyć z pobłażliwością. Nie będzie już tłumaczeń. Jeżeli ktoś nie wywozi ścieków, tym razem ma - według zapewnień wójta - nie odbyć się bez kary.
W gminie Chojnice jest sześć tysięcy gospodarstw domowych. Trzysta nie wywozi ścieków ani ich nie oczyszcza. - Znamy dokładnie te wszystkie posesje - mówi Szczepański. - Mamy nawet wszystkie nazwiska. Wiadomo, gdzie te posesje są. Wszystko mamy już ustalone z poprzednich kontroli.

W gminie Chojnice zauważają, że wspierają tych, którzy na przykład nie mają u siebie kanalizacji. Są programy dotowania przydomowych oczyszczalni ścieków czy przyzagrodowych szamb. A podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej? Ludzie, którzy sobie życiowo nie radzą i wymagają pomocy? Szczepański twierdzi, że i to nie jest żadna wymówka, bo przy pomocy tej placówki zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie.

https://pomorska.pl/gmina-chojnice-wydali-miliony-na-budowe-kanalizacji-sanitarnej/ar/7229436

Każda kontrola zacznie się od pytania, co się dzieje ze ściekami, skoro na posesji nie ma właśnie ani szamba, ani przydomowej oczyszczalni ścieków. Słyszymy, że to już nie te czasy, kiedy można bezkarnie zanieczyszczać środowisko. W XXI w. w gminie Chojnice po tylu latach próśb i rozmów będą już tylko kary. Nie może być tak, że jedni ponoszą wysokie koszty utylizacji ścieków, a inni się śmieją. To zdanie wójta. A wójt ma i inną własną obserwację. Mówi, że w wielu środowiskach - co tu dużo kryć - na alkohol wystarczy pieniędzy, ale na ścieki już nie.

A więc będzie inaczej - w gminie Chojnice chcą doprowadzić do takiej sytuacji, że będzie można powiedzieć, że niemal sto procent gospodarstw domowych stara się - przynajmniej jeżeli idzie o ścieki, nie zanieczyszczać środowiska.
Przypomnijmy, edukacji nigdy za wiele. Są i inne obszary, które wymagają reakcji - śmieci i zanieczyszczenie powietrza.
Tyle, że w przypadku ogrzewania domów - sytuacja jest już o wiele bardziej skomplikowana. W wielu domach są jeszcze tzw. kopciuchy, szkodliwe piece centralnego ogrzewania, ale największym pytaniem jest to, czym palimy w kotłach. Źródło ogrzewania ma znaczenie. Nie każdego stać jednak na ogrzewanie domów ekologicznym paliwem...

Matura 2018 z polskiego w 6 LO w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska