W szpitalu nie skorzystasz
Kto może głosować przez pełnomocnika:
- osoby, które najpóźniej w dniu wyborów (czyli 21 listopada) ukończą 75 lat
- osoby z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i odpowiadającym im orzeczeniom organów rentowych (ZUS, KRUS, służby mundurowe).
To duże udogodnienie, które pierwszy raz wprowadzono w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wtedy głos przez czyjeś ręce oddało ponad 680 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Chętnych było znacznie więcej, ale spóźnili się ze złożeniem wniosku.
Teraz zainteresowani też pytają w urzędach gmin, ale tylko pytają. Ze złożeniem wniosku zwlekają.
Zgłoś to w gminie do 12 listopada
Co musi zawierać wniosek o pełnomocnictwo
- nazwisko i imię (imiona)
- imię ojca
- datę urodzenia
- numer ewidencyjny PESEL
- adres zamieszkania zarówno wyborcy, jak i osoby, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania
- wyraźne oznaczenie wyborów, których dotyczy pełnomocnictwo do głosowania.
Żeby móc oddać głos przez pełnomocnika nie wystarczy odręcznie napisać oświadczenie dla wybranej osoby. Takie pismo nie ma żadnej mocy prawnej.
Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem lub upoważnionym przez niego urzędnikiem. Najpierw więc trzeba złożyć wniosek do gminy, w której chce się być wpisanym do rejestru wyborców. Urzędy z reguły mają specjalne druki, zgodne z przepisami.
Po złożeniu wniosku uprawniony pracownik gminy umawia się z osobą, która składała wniosek i najczęściej w jej domu podpisywane są odpowiednie dokumenty.
Ze złożeniem wniosku o udzielenie pełnomocnictwa nie ma co czekać na ostatnią chwilę!
Na jego złożenie zostało już niewiele czasu. Pismo musi dotrzeć do gminy najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Ponieważ wypada to 11 listopada, czyli w dzień wolny od pracy, termin automatycznie (tak wynika z ordynacji) przesuwa się na następny dzień roboczy, czyli 12 listopada (piątek). UWAGA! W piątki niektóre urzędy pracują krócej!
Może też się zdarzyć, że niektóre urzędy gmin nie będą czynne 12 listopada, zafundują długi weekend.
- Piątek 12 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy - wyjaśnia Beata Tokaj, dyrektor zespołu prawnego i organizacyjnego Krajowego Biura Wyborczego. - Jeśli urząd tego dnia nie pracuje, powinien być wyznaczony dyżur na przyjmowanie wniosków o ustanowienie pełnomocnictwa.
W Bydgoszczy, np. wnioski składa się w Wydziale Spraw Obywatelskich UM przy ul. Przyrzecze 13.
Pełnomocnictwo wydane przed I turą wyborów samorządowych obejmuje także głosowanie w ewentualnej II turze.
Kto może być pełnomocnikiem
Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa.
Można być pełnomocnikiem tylko dla jednej osoby, w wyjątkowych przypadkach - dwóch, jeśli jedną z nich jest bliski krewny.
Do wniosku należy dołączyć:
1) kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania
2) pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem, zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.
Z takiej pomocy nie można skorzystać w obwodach utworzonych w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Czytaj e-wydanie »