Sejm przyjął poprawkę. Poniedziałek 12 listopada 2018 to nowe święto narodowe i dzień wolny od pracy. Sejm przyjął poselski projekt ustawy, który wprowadza 12 listopada 2018 roku dzień wolny od pracy.

26 października Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy:

  • jedna poprawka skreśla preambułę projektu;
  • druga usuwa sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest „uroczystym Świętem Narodowym”; Senat proponuje w to miejsce zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”;
  • trzecia poprawka skreśla artykuł 3. ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta (chodzi o placówki, takie jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe).

Więcej nowych informacji: 12 listopada wolny od pracy! Sejm zdecydował, prezydent podpisze? Kto ma wolne 12 listopada?

Sejm zdecydował: poniedziałek 12 listopada wolny od pracy! W środę 7 listopada sejm ponownie zajął się ustawą o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto ma przypaść w poniedziałek 12 listopada 2018 roku. Ustawę o 12 listopada musi jeszcze podpisać jeszcze prezydent.11 listopada jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W 2018 roku 11 listopada wypada w niedzielę. To oznacza, że za dzień, w którym odbędą się główne uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, pracownicy nie będą mogli odebrać innego dnia wolnego w pracy. Stąd pomysł autorów projektu, by 12 listopada był dniem wolnym od pracy.


Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

Pracodawcy i eksperci są pomysłem wolnego 12 listopada przerażeni - pisze money.pl Wprowadzony za pięć dwunasta dzień wolny może spowodować chaos w zakładach pracy i kosztować gospodarkę setki milionów zł - mówią money.pl eksperci.

- Biorąc pod uwagę wszystkie święta i weekendy, to wolnych mamy już około 150 dni w roku. Odpoczywamy mniej więcej co trzeci dzień. Trochę za dużo, jak na kraj na dorobku, ale z ambicjami - mówi money.pl prof. Andrzej Blikle.