Sejm zdecydował: poniedziałek 12 listopada wolny od pracy! Sejm ponownie zajął się ustawą o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto ma przypaść w poniedziałek 12 listopada 2018 roku. Ustawę o 12 listopada musi jeszcze podpisać jeszcze prezydent.

12 listopada 2018 r. wolny od pracy

PiS obiecuje wolny poniedziałek, 12 listopada 2018 r. Złożony przez grupę polityków Prawa i Sprawiedliwości projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości trafił do Sejmu 22 października. Już następnego dnia - głosami tej partii - ustawę uchwalił Sejm. Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Nowe święto narodowe zgodnie z ustawą przypada 12 listopada 2018 roku i będzie dniem wolnym od pracy.

W pierwotnej wersji zapisano, że 12 listopada zakaz handlu nie będzie obowiązywać. Jednak 26 października Senat wprowadził do projektu kilka poprawek, w tym tę najważniejszą dotyczącą handlu. Zdaniem Senatu 12 listopada 2018 roku powinien obowiązywać zakaz handlu. Senatorowie odrzucili jednocześnie poprawkę mówiącą o tym, by w tym dniu służba zdrowia pracowała, tak jak w dni wolne od pracy.

26 października Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy:

- jedna poprawka skreśla preambułę projektu

- druga usuwa sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest „uroczystym Świętem Narodowym”; Senat proponuje w to miejsce zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”

- trzecia poprawka skreśla artykuł 3. ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta (chodzi o placówki, takie jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe).

Czytaj więcej: Wolne 12 listopada 2018 - dzień wolny od pracy! Sejm przyjął projekt [KTO PRACUJE, KTO MA WOLNE]


Ekspresowe zmiany w ustawie o wolnym poniedziałku 12 listopada

12 listopada 2018 r. wolny od pracy

Jak czytamy w projekcie ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości: "Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej".
Sprawdź też: 12 listopada wolny od pracy! "Apelujemy, by 12 listopada był dniem handlowym". Sklepy będą otwarte?

Wolne 12 listopada - kiedy decyzja prezydenta?

Czasu do 12 listopada pozostało niewiele, a ustawą o wolnym poniedziałku 12 listopada musi jeszcze zająć się prezydent.

Czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o 12 listopada? Wydaje się to niemal przesądzone. Już pod koniec października rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował bowiem, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy. Ocenił, że parlament podjął "słuszną i oczekiwaną przez Polaków inicjatywę".

- Prawo i Sprawiedliwość, największy klub, poprze tę poprawkę Senatu. To jest oczekiwanie związku zawodowego "Solidarność", aby pracownicy handlu również mieli tego dnia wolne. Mamy deklarację ze strony pana prezydenta, że tę ustawę podpisze, mimo krótkiego terminu, który panu prezydentowi został - mówił w Radiu RMF FM Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.