Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze idą do biednych rodzin w Wąbrzeźnie i powiecie

(DX)[email protected]
Wolontariusze "Szlachetnej paczki" z Wąbrzeźna przeszli już szkolenie. Przed nimi  bardzo odpowiedzialne zadanie
Wolontariusze "Szlachetnej paczki" z Wąbrzeźna przeszli już szkolenie. Przed nimi bardzo odpowiedzialne zadanie Fot. nadesłane/Błażej Gilewski
Odwiedzą około 60 wąbrzeskich rodzin zgłoszonych do akcji „Szlachetna paczka”

Praca wolontariusza „Szlachetnej paczki” jest bardzo odpowiedzialna. Bo to on najpierw odwiedza rodzinę, przeprowadza z nią wywiad, a później decyduje czy zostanie włączona do programu.

Mają „kopnąć” potrzebujących pomocy

- Wolontariusze muszą podczas wizyty wejść w świat konkretnej rodziny, poznać jej problemy, to jakie ma dochody i wydatki, a także służyć dobrą radą, co zrobić aby było lepiej. Bo naszym zadaniem nie jest dać gotowe rozwiązanie. Dzięki „Szlachetnej paczce” obdarowana rodzina ma nabyć wiarę w siebie i drugiego człowieka. „Szlachetna paczka” ma być pozytywnym „kopem” dla rodziny żeby chciała coś zmienić w swoim życiu - mówi Błażej Gilewski, koordynator akcji „Szlachetna paczka” w powiecie wąbrzeskim.

Do tak odpowiedzialnego zadania wolontariusze muszą zostać odpowiednio przygotowani. Dlatego zorganizowano dla nich szkolenie. Prowadziła je Żaneta Krajewska-Pabich, liderka akcji z Rypina.

Udział w szkoleniu wzięło 22 wolontariuszy, którzy odwiedzą łącznie około 60 rodzin z miasta i powiatu wąbrzeskiego. Wywiady u rodzin prowadząi w parach.

Mniej dużych rodzin otrzyma paczki

Lista rodzin, które będą kwalifikowane do pomocy nie jest zamknięta. - Poszukiwane są rodziny, u których ubóstwo występuje nie z ich winy, ale np. z powodu niespodziewanej choroby, starości i osamotnienia, utraty bliskiej osoby, wydarzeń losowych... - wylicza Błażej Gilewski.

Rodziny takie zgłaszać można w internecie na stronie www.szlachetnapaczka.pl

W poprzednich edycjach akcji znaczną część osób otrzymujących pomoc stanowiły rodziny wielodzietne. W tym roku prawdopodobnie będzie inaczej, bo w „Szlachetnej paczce” pieniądze otrzymywane z rządowego programu „500 plus” są wliczane do dochodu rodziny, który może z tego powodu przekroczyć próg przyznania pomocy.

Rodziny, które zostaną zakwalifikowane do programu, znajdą się w internetowej bazie. Opisane w niej będą ich sytuacja oraz potrzeby. A być może znajdą darczyńców gotowych ufundować dla nich „Szlachetną paczkę” przed Bożym Narodzeniem.

Otwarcie internetowej bazy rodzin zaplanowano na 19 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska