Na zakończonym w piątek posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Ich mocą jedna wpłata do ZUS zastąpi dotychczasowe składki na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne,
Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.
Obecnie przedsiębiorca musi w każdym miesiącu dokonywać kilku wpłat na różne rachunki bankowe wykorzystując przy tym odrębne dokumenty płatnicze. Obowiązek ten jest dla niego kosztowny i czasochłonny.
Ustawa ograniczy ilość informacji podawanych na dokumentach płatniczych. Wpłaty będą dokonywane jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego utworzony przez ZUS dla każdego płatnika składek. Oznacza to ograniczenie w skali roku liczby wpłat do przetworzenia przez systemy informatyczne banków oraz ZUS z 65 do ok. 27 mln.
Zadaniem ZUS będzie rozdysponowanie środków między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.
Ponadto ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie ułatwień dla płatników składek, jeśli chodzi o wydawanie przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami, przez zrównanie – pod względem prawnym – zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS.
Uchwalona ustawa trafiła do Senatu, a wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw. Z tym że nowe rozwiązania, korzystne dla przedsiębiorców, wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.
Obejrzyj wideo
Centralny Port Lotniczy: gdzie powstanie?
