
Problemy z wrzodami żołądka mogą dotykać nawet 10% społeczeństwa. Powodem jest m.in fakt, że większość z osób posiada bakterie je wywołujące, dlatego też warto wiedzieć, z czym wiąże się ta choroba. Jak z nimi walczysz czytajcie na kolejnych slajdach.

Wrzody żołądka - jak można się zarazić
A no właśnie, wrzodami żołądka paradoksalnie można się zarazić. Chociaż w opinii publicznej panuje przekonanie, że są one spowodowane przez niewłaściwą dietę czy stres, to nic bardziej mylnego!
Głównym powodem pojawienia się wrzodów jest bakteria helicobacter pylori. Jest ona powszechna w naszym środowisku, dlatego też zarazić można się nią m.in poprzez dietę zawierającą zbyt mało wymaganych witamin.

Co gdy już jesteśmy zarażeni?
Bakteria powodująca wrzody żołądka jest niebywale odporna, dlatego też bez trudu jest w stanie funkcjonować nawet w środowisku tak trudnym, jak nasz żołądek wypełniony kwasem. Co więcej, pomimo że sam kwas żołądkowy jest niebywale silny, to Helicobacter pylori dodatkowo rozpuszcza w naszym układzie trawiennym specjalne toksyny, które uszkadzają wyściółkę żołądka.
Efektem jest powstanie stanów zapalnych, powodujących zaś nadprodukcje soków trawiennych, wyniszczających jeszcze bardziej żołądek.

Jak zdiagnozować wrzody żołądka?
Jednym z kluczowych badań, które niemalże jednoznacznie pozwalają wykryć chorobę jest po prostu gastroskopia, czyli wziernikowanie żołądka. Zabieg nieprzyjemny, jednak bezbolesny. Badanie polega na wprowadzeniu przewodu zakończonego kamerą przez przełyk aż do żołądka, dzięki czemu można niemalże w idealnej i nieinwazyjnej metodzie przyjrzeć się wnętrzu ciała pacjenta.
Co więcej, badanie pozwoli także potwierdzić, że powstałe w żołądku wrzody są wynikiem działania bakterii.