Dla świadomych kobiet, zarażonych HIV to sprawa bardzo ważna.
W województwie kujawsko-pomorskim w latach 2005-2010 o ponad połowę wzrosła liczba zachorowań na AIDS (późna faza zakażenia HIV, średnio po 10 latach od momentu zakażenia) wśród kobiet w porównaniu z poprzednią pięciolatką. Pokazuje to Magdalena Rosińska z Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Najczęściej HIV wykrywane jest wśród młodych kobiet. Obserwuje się wzrost zakażeń przez kontakty seksualne. - Każda choroba ma wymiar nie tylko stricte medyczny, ale również psychologiczny - zauważa Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej. - Kobieta, która dowiaduje się o zakażeniu HIV, rozpoczyna zmaganie się nie tylko z wirusem, ale także ze stereotypami i stygmatyzacją społeczną.
Właśnie dla kobiet z naszego regionu zarażonych wirusem HIV Fundacja Społecznej Edukacji wspólnie z toruńskim Stowarzyszeniem Wolontariuszy Wobec HIV/AIDS "Razem" organizują specjalne warsztaty. Zajęcia mają wesprzeć panie w dążeniu do poprawy jakości życia, uzyskania możliwie najlepszej opieki lekarskiej. Obecny na warsztatach lekarz wyjaśni, jak dbać o zdrowie, by zwiększyć skuteczność terapii. Przewidziany jest również czas na konsultacje indywidualne ze specjalistą.
8-godzinne spotkanie odbędzie się 30 czerwca w Toruniu. To ma być nie tylko wymiana poglądów i doświadczeń. Zajęcia prowadzić będą doświadczone edukatorki znające problemy tych kobiet oraz specjaliści opieki medycznej.
Zainteresowane panie powinny zgłaszać się mailowo: [email protected], ewentualnie telefonicznie kontaktować ze stowarzyszeniem "Razem", tel. kom 698 281 405.
Warsztaty są bezpłatne, adresowane do kobiet z całego regionu.