Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wsparcie w ramach Tarczy 4.0. Ile dostaną samorządy w Kujawsko-Pomorskiem?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wsparcie dla samorządów w ramach Tarczy 4.0. jest ważnym elementem walki z koronawirusem – przekonywał we czwartek w Bydgoszczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Wsparcie dla samorządów w ramach Tarczy 4.0. jest ważnym elementem walki z koronawirusem – przekonywał we czwartek w Bydgoszczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Dariusz Bloch/archiwum
Wsparcie dla samorządów w ramach Tarczy 4.0. jest ważnym elementem walki z koronawirusem – przekonywał we czwartek w Bydgoszczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Dzięki niej także gminy i powiaty naszego regionu będą mogły kontynuować ważne inwestycje. Otrzymają 330 mln zł, z 6 miliardów dla całego kraju.

Niemal wszyscy uczestnicy konferencji prasowej (członkowie PiS) podkreślali, że inicjatywa w ramach Tarczy 4.0 Funduszu Inwestycji Samorządowych, przegłosowana przez parlament, wyszła od prezydenta Andrzeja Dudy. Bo też równie mocno jak liczby prezentujące wsparcie dla samorządów (6 mld na całą Polskę) wybrzmiała propaganda wyborcza – agitacja za wyborem prezydenta Dudy i krytyka poprzednich rządów.

- To wsparcie dla samorządów, które mogły czy mogą ucierpieć z powodu zmniejszonych wpływów z podatków w dobie pandemii – sprecyzował Mikołaj Bogdanowicz. Przypomniał, że za samorządy odpowiadają w naszym kraju za 40 proc. inwestycji publicznych i że ideą tego projektu jest to, aby samorządy nie rezygnowały z inwestycji. Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest, aby korzystali także lokalni przedsiębiorcy, którzy wykonują samorządowe inwestycje.

Wnioskować mogą wszystkie samorządy z województwa kujawsko-pomorskiego. 56 mln zł trafi do powiatów ziemskich, 270 milionów do gmin miejsko-wiejskich. - Inwestycje są kołem zamachowym gospodarki. W tym trudnym czasie nie możemy sobie pozwolić, aby stanęły – stwierdziła Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.- Podkreślamy rolę dużych inwestycji, jak przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny, czy budowa stopnia wodnego w Siarzewie, ale z drugiej strony wiemy, że nie mniej ważne są inwestycje lokalne. To korzyść dla mieszkańców, bo środki mogą być wykorzystane na modernizację szkół, przedszkoli, żłobków, na sieci wodno-kanalizacyjne, szpitale.

Tarcza antykryzysowa ma podpis prezydenta. Co naprawdę podpisał Andrzej Duda? Czym jest tarcza antykryzysowa?

Dla Włocławska będzie to ponad 12 mln zł, dla gmin z powiatu włocławskiego ok. 14 mln, a dla samego powiatu włocławskiego ok. 6.

Poseł Tomasz Latos podał, że dla powiatu świeckiego będzie ponad 5 mln zł, dla żnińskiego 2 mln 300 tys. Parlamentarzysta więcej czasu poświęcił krytyce poprzednich rządów i laudacji prezydenta Dudy oraz Zjednoczonej Prawicy. Mówiąc o wsparciu finansowym Tomasz Latos stwierdził: - Mam nadzieję, że samorządowcy zauważą to we właściwy sposób i to docenią. I nie ma w tym podziału na tych, którzy są bliżej lub dalej władzy.

Poseł Wsparcie dla samorządów w ramach Tarczy 4.0. , do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Najmniejsze gminy otrzymają nie mniej niż pół miliona złotych. Przykładowo gmina Sadki otrzymała już pół miliona na rozbudowę przedszkola.

Tarcza Anykryzysowa: 29.03.2020. Pomoc dla firm potrzebna natychmiast. Ma nadejść gdy wiele przedsiębiorstw zbankrutuje, ludzie stracą pracę

Wsparcie dla samorządów w ramach Tarczy 4.0. Powiedział m.in.: - To pokazuje jak ważna jest współpraca w tych trudnych czasach między prezydentem a rządem. Nie kłócenie się, nie licytowanie, przepychanie, tylko współpraca i patrzenie w jednym kierunku, który pozwoli Polsce w miarę suchą stopą przejść przez ten bardzo poważny kryzys. Aby za chwilę ci wszyscy, którzy będą brali udział w wyborach, przemyśleli czy można narażać Polskę na tak poważne niebezpieczeństwo w czasach i tak już groźnych.

Konkretami operował za to poseł Piotr Król: do gminy Osielsko trafiło już ponad 3 mln zł, do Białych Błot 2,7, do Dobrcza 1 mln, Koronowa 2,5, Solca Kujawskiego 2,4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska