https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027. Jak ma być realizowana? Zgłoś uwagi

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Trwają konsultacje drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
Trwają konsultacje drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 pixabay.com/trueckauer
Założenie jest takie, że: "Plan strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej będzie wspierać zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa, przyczyni się do poprawy dochodów rolniczych, aby je zbliżyć do dochodu w gospodarce narodowej, wesprze poprawę konkurencyjności i odporność na ryzyka klimatyczne i rynkowe gospodarstw rolnych oraz efektywność gospodarowania", można przeczytać we wstępie projektu. Konsultacje trwają do połowy września 2021.

Jeszcze przez prawie 4 tygodnie można zgłaszać uwagi go drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Konsultacje w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwają do 15 września.

Plan Strategiczny WPR 2023-2027 <--- Tu można poznać projekt i zgłosić uwagi

Propozycje rozwiązań przedstawione w drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 zawierają, m.in.

  • podział budżetu,
  • pełny katalog interwencji
  • wskaźniki monitorowania realizacji Planu.

W związku ze zgłoszonymi uwagami wprowadzono szereg zmian i uszczegółowień, podaje resort w zaproszeniu do udziału w konsultacjach. Zgodnie z przepisami UE, Plan powinien być szeroko konsultowany, na każdym etapie prac programowych. Dlatego, druga wersja Planu jest przekazywana do zaopiniowania w konsultacjach publicznych.

MRiRW: Stanowisko opinii publicznej będzie służyć dalszemu dostosowaniu dokumentu strategicznego do potrzeb sektora rolno-spożywczego i obszarów wiejskich. Zgłoszone opinie, uwagi, stanowiska pomogą wypracować najbardziej wyważone rozwiązania, które umożliwią uwzględnienie zróżnicowanych potrzeb obywateli, grup, środowisk i instytucji. Pozwolą także wypracować ostateczny kształt przyszłych instrumentów i wsparcia.

Plan zawiera punkty opisujące m.in.

  • ocenę potrzeb i opis strategii interwencji
  • przegląd interwencji sektorowych
  • ekoschematy jak np. zróżnicowana struktura upraw czy utrzymanie zadrzewień śródpolnych
  • Wsparcie dochodów związane z produkcją do krów, kóz czy buraków cukrowych.
  • Opis interwencji II filaru np. premie zalesieniowe, wieloletnie pasy kwietne czy rozwój małych gospodarstw.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska