Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólne zajęcia dla dziewcząt i chłopców, do wyboru przez uczniów - nauczycielom nie podobają się zmiany na lekcjach WF

Rafał Wolny [email protected] tel. 052 32 63 156
W ZS 26 chłopcy ćwiczą z dziewczętami. - Zobaczymy co z tego wyjdzie i dopiero wprowadzimy ewentualne zmiany - zapowiada Wojciech Kaźmierczak.
W ZS 26 chłopcy ćwiczą z dziewczętami. - Zobaczymy co z tego wyjdzie i dopiero wprowadzimy ewentualne zmiany - zapowiada Wojciech Kaźmierczak. Fot. Jarosław Pruss
- Nie będzie tak, że uczniowie będą mogli zażyczyć sobie jazdę konną lub wspinaczkę wysokogórską - uspokaja kuratorium, ale nauczyciele obawiają się zmian na WF-ie.

Od tego roku szkolnego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych oraz klasach IV-VI podstawówek wychowanie fizyczne odbywa się na nowych zasadach. - Z czterech godzin tygodniowo, podczas dwóch uczniowie będą uczyć się tego co chcą - wskazuje Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Pedagogicznego Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty i tłumaczy, że chodzi o dostosowanie programu do ich predyspozycji i zainteresowań. - Nie każdy musi mieć zdolności wysiłkowe lub garnąć się do popularnych sportów - zauważa.

Oferta na miarę możliwości

Nauczyciele z obawą podchodzą do zmian. - Może uczniowie zażyczą sobie nauki jazdy konnej lub wspinaczki wysokogórskiej i jak mamy temu sprostać - irytuje się dyrektor jednego z gimnazjów, który chce pozostać anonimowy.

- Nie ma obaw, bo to szkoła według swoich możliwości przygotowuje ofertę zajęć, których rodzaj określa rozporządzenie - uspokaja Tadeusz Dąbrowski. - Może to być taniec, turystyka, rajdy rowerowe, basen, itp.

- Nie powinno być problemów z ich organizacją, bo szkoły dysponują boiskami, halami, basenami czy lodowiskami, a nauczyciele WF są wszechstronnie przygotowani - wtóruje mu Mirosława Glaza, kierowniczka referatu organizacyjnego Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. - Poza tym, przy dużym zainteresowaniu szkoła może nawiązać współpracę z instruktorami.

Fitness, basen, siatkówka

Czy znajdą się na to dodatkowe pieniądze nie jest już jednak władna odpowiedzieć. Dlatego część szkół czeka z ustaleniem propozycji zajęć fakultatywnych. - Na razie proponujemy uczniom zwyczajny WF - przyznaje Wojciech Kaźmierczak, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 26 (SP 60, Gimnazjum 16), ale podkreśla, że tutejsze gimnazjum ma profil siatkarski i trudno, by uczniowie, którzy je wybrali uczyli się innych dyscyplin.

Są jednak szkoły, które zajęcia do wyboru oferują od dłuższego czasu. - Mamy trzynastu nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia z siatkówki, piłki nożnej, koszykówki, unihokeja, pływania, fitness - wylicza Beata Mendry, dyrektorka ZS 19 (SP 25, Gimnazjum 38) i zapewnia, że nie będzie problemu z wdrożeniem zmian.

Jak chłopcy z dziewczętami

Pedagodzy twierdzą, że teraz muszą organizować dla dziewcząt i chłopców wspólny WF. "To absurd, bo obie płcie mają inne potrzeby i możliwości" - zżymają się w liście do redakcji nauczyciele jednej ze szkół na Wyżynach.

Według przedstawiciela kuratorium, to kolejne nieporozumienie. - Zajęcia koedukacyjne dotyczą tylko zajęć wybranych przez uczniów, tam gdzie to nie przeszkadza, albo jest wręcz wskazane, jak taniec - wyjaśnia Tadeusz Dąbrowski. - Pozostałe powinny odbywać się oddzielnie.

Powinny, ale tylko w szkołach ponadgimnazjalnych, w gimnazjach i klasach IV-VI podstawówek już nie muszą. - Jeśli klasa liczy mniej niż 26 uczniów, to WF nie może być dzielony - przyznaje Mirosława Glaza z ratusza.

Tak jest w ZS 26. - W niektórych klasach chłopcy i dziewczęta mają WF razem - mówi Wojciech Kaźmierczak. - Wiemy, że nie jest to dobre, ale musimy stosować się do wytycznych z góry.
Inne szkoły radzą sobie łącząc na osobnych zajęciach chłopców i dziewczęta z klas równoległych.
Dodatkowe dwie godziny WF będą wprawdzie do wyboru, ale uczniowie mają obowiązek na nie uczęszczać. - Na razie nie wiadomo czy zwolnieni z nich będą uczniowie trenujący poza szkołą, bo na jakiejś podstawie trzeba będzie ich ocenić - zauważa Tadeusz Dąbrowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska