Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienie o księdzu Romualdzie Biniaku

TMMB
Ksiądz Romuald Biniak miał powody do dumy i radości widząc hospicjum im. ks. Popiełuszki
Ksiądz Romuald Biniak miał powody do dumy i radości widząc hospicjum im. ks. Popiełuszki Fot. Archiwum, Tytus Żmijewski
Jerzy Derenda przesłał do naszej redakcji wspomnienie pośmiertne poświęcone "wielkiemu przyjacielowi Bydgoszczy, nadzwyczaj zasłużonemu działaczowi Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ks. prałatowi Romualdowi Biniakowi."

Pożegnanie

Pożegnanie

Trumna z ciałem ks. Prałata Romualda Biniaka zostanie wprowadzona do Kościoła p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników w czwartek 2 grudnia o godz. 18.00 po czym będzie rozpocznie się msza święta oraz nabożeństwo żałobne za jego duszę.

W piątek 3 grudnia o godz. 11.00 w odprawiona zostanie msza święta, po której odbędą się uroczystości pogrzebowe przed kościołem Nawiedzenia (od ul. ks. Popiełuszki).

Odszedł od nas
ks. Prałat R. Biniak
Wielki Przyjaciel Bydgoszczy

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prałata Romualda Biniaka, proboszcza parafii p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników, kustosza Sanktuarium Nowych Męczenników. Rodowity bydgoszczanin, kapelan i członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy zmarł po ciężkiej i długiej chorobie w sobotę 27 listopada 2010 roku o godz. 20.40.

Ks. Romuald Biniak przyszedł na świat 17 stycznia 1941 roku w Bydgoszczy w rodzinie Jana i Stefanii z domu Wieczorek. Ukończył Szkołę Podstawową nr 21 a następnie II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Bydgoszczy, gdzie w 1959 roku zdobył maturę.

Ksiądz Romuald Biniak - takiego go znaliśmy

Studia i święcenia

W tym samym roku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Będąc klerykiem w latach 1961−1963 odbywał służbę wojskową w Jednostce Wojsk Rakietowych w Żarach koło Żagania. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Lucjana Bernackiego 21 listopada 1965 roku. Od 1965−1966 roku był wikariuszem w Toruniu-Podgórzu, od 1966−1967 − w Barcinie, od 1967-1976 − wikariuszem zajmującym się dziećmi i młodzieżą w Katedrze Gnieźnieńskiej. Jednocześnie w latach 1973−1976 studiował w Prymasowskim Studium Teologii Życia Wewnętrznego w Warszawie.

Ksiądz Romuald Biniak nie żyje

Parafia

1 września 1976 roku z rąk Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego otrzymał nominację na proboszcza Parafii p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników z zadaniem budowy pierwszego po II wojnie światowej kościoła w Bydgoszczy. Budowa trwała w latach 1976−1982. Konsekracja kościoła przez kard. Józefa Glempa odbyła się w 1986 roku. Ks. R. Biniak okazał się nie tylko znakomitym organizatorem inwestycji ale także życia religijnego i społecznego na osiedlach powstających dosłownie na ugorze. Pod jego opieką mnożyły się liczne grupy apostolskie i duszpasterskie integrujące wszystkich chętnych, bez względu na przekonania polityczne i religijne.

Hospicjum

W 1989 roku ks. R. Biniak założył pierwsze w województwie kujawsko-pomorskim Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki zostając jego dyrektorem. Placówka ta rokrocznie opiekuje się około 1 tys. osób chorych w oddziale stacjonarnym, dziennego pobytu i domach. Szkolą się tu studenci medycyny, trwają kursy medycyny paliatywnej dla pielęgniarek - zgodnie z uprawnieniami resortu zdrowia. Swoją wiedzę uzupełniają wolontariusze, bez ofiarności których ta działalność nie byłaby możliwa.

Dziś grupa wolontariuszy sięga 150 osób. Niełatwo było o środki na ten cel. Ks. Prałat Romuald Biniak z ogromną pasją organi-zował rozmaite spotkania charytatywne i koncerty, z których dochód przeznaczał na tę placówkę. Dzięki temu wielu cierpiących, często biednych, nieuleczalnie chorych ludzi odzyskało wiarę w sens życia i w dobroć człowieka w ogóle. A wszystko to brało się z pokładów ogromnej życzliwości i serdeczności, którymi obdzielał innych.

Kiedy słyszał rozmaite słowa krytyki, zawsze powtarzał: "A co my sami dobrego zrobiliśmy?" Dzięki temu Hospicjum cieszy się uznaniem pacjentów i kadr medycznych. Dla przykładu w marcu 2006 i w lutym 2010 roku ks. R. Biniak odebrał wyróżnienie "Przedsiębiorstwo Fair Play" dla Hospicjum a w maju 2007 roku Hospicjum otrzymało trzecią nagrodę w regionie w plebiscycie "Expressu Bydgoskiego" za fachową, pełną oddania opiekę nad pacjentami.

Archikonfraternia

Potrafił wokół idei niesienia pomocy skupić różne osoby i instytucje. Jego staraniem powstała świetlica parafialna prowadzona przez siostry Urszulanki otaczająca opieką dzieci z ubogich rodzin.

W 1997 roku zainaugurował Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki z udziałem licznych wykonawców m.in. z Litwy, Ukrainy, Czech i Polski. Festiwal współorganizowany potem także krótko przez Towarzystwo Miłośników Miasta Byd-goszczy. W 1982 roku był współzałożycielem i kapelanem pierwszego w historii bractwa pozawarszawskiego Domu Archikonfraternii Literackiej przy parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Solidarność

W latach osiemdziesiątych minionego stulecia, kiedy rodziła się "Solidarność", zatem w okresie szczególnie trudnym dla Ojczyzny i Kościoła sprawował opiekę nad walczącymi o wolną Polskę. Nieugięcie trwał przy prawdzie i sprawiedliwości w wytaczanych mu procesach podczas stanu wojennego.

Kościół p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników stał się jednym z głównych ośrodków modlitwy za Ojczyznę. Jako duszpasterz ludzi pracy zainicjował Msze Święte za Ojczyznę. 19 października 1984 roku o godz. 18.00 właśnie w kościele p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników ks. Jerzy Popiełuszko sprawował Mszę Świętą i prowadził rozważania różańcowe przed swoją męczeńską śmiercią. 19 października 1985 roku, w pierwszą rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, przy kościele p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników odsłonięto zbudowany w tajemnicy przed władzami pomnik księdza Jerzego poświęcony przez bp. Jana Nowaka. Ks. R. Biniak został za to ukarany grzywną przez Kolegium Rejonowe ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Bydgoszczy.

Pielgrzymka

W 1983 roku był współzałożycielem a od 1999 roku przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, który trwa już 26 lat. 12 listopada 1985 roku ks. R. Biniak jako członek Rady Kapłańskiej został mianowany przez prymasa J. Glempa na członka Kolegium Konsultatorów Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

1 września 1987 roku ks. R. Biniak został wyniesiony do godności Kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II, 20 marca 1995 roku - do godności Prałata Jego Świątobliwości. 15 maja 1991 roku został dziekanem Dekanatu IV Bydgoszcz-Wyżyny Diecezji Bydgoskiej.

W 1999 roku przewodniczył Kościelnemu Komitetowi Wizyty Apostolskiej papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy w dniu 7 czerwca 1999 roku. Dzięki niemu wizyta Jana Pawła II stała się w Bydgoszczy niezapomnianym, wielkim religijnym i patriotycznym przeżyciem dla setek tysięcy wiernych z Bydgoszczy, regionu, Polski i ze świata. Organizacja takiej uroczystości byla zawsze jego wielkim marzeniem.

Męczennicy

Bydgoszcz na szlaku papieskim otrzymała miano Stacji Nowych Męczenników z wyraźnym odniesieniem do kościoła p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników. Dzięki jego zaangażowaniu kościół p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników - stał się miejscem kultu męczenników za wiarę. Odbywają się w nim nabożeństwa patriotyczne i spotkania stowarzyszeń, jak np. Rodziny Katyńskiej, Sybiraków, Represjonowanych Okresu Stalinizmu i inne. Pasja działania nie opuszczała go do ostatnich dni życia.

Trapiony nieuleczalną chorobą nie poddawał się. Stawiał sobie kolejne cele, do których dążył z całą mocą swego charakteru. 5 września, doprowadził do odsłonięcia drzwi z królewskimi orłami, 19 października − do poświęcenia rzeźby relikwiarza z relikwiami ks. Jerzego Popiełuszki. Myślami był już przy Wigilii Bożego Narodzenia 2010 roku, w gronie przyjaciół z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Bo Bydgoszcz kochał jak żadne inne miasto.

Krzyż misyjny

Krótko przed śmiercią rozmawiałem z księdzem Biniakiem o Bydgoszczy i Towarzystwie. Ubolewał, że ostatnio nie uczestniczył w posiedzeniach zarządu. Chłonął ciekawie wszystkie wieści o Bydgoszczy i służył swoją mądrą, przemyślaną, wyważoną radą. Na zakończenie jednego z naszych spotkań zostawiłem mu mały drewniany krzyż misyjny chowający się w dłoni. Taki krzyż w hospicjach daje siłę do walki z chorobą. Zapytał, czy może go zatrzymać.

Publikacje

Napisał wiele publikacji i artykułów a m.in. "Bogu i Im zbudowaliśmy tę świątynię", Bydgoszcz 1990, (o budowie kościoła p.w. Świętych Polskich Braci Męczenników), "Jedynemu Bogu i Ojczyźnie:, Bydgoszcz 1994 (o męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki), "Sanktuarium Nowych Męczenników", Bydgoszcz 2010 (przewodnik po świątyni).

Do Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wstąpił w 1996 roku i od razu rzucił się w wir społecznej działalności. Do ostatnich dni swego życia był czynnym członkiem Zarządu, kapelanem i opiekunem duchowym Stowarzyszenia.

Znajdował wyjście z najtrudniejszych sytuacji, odnosił się z pokorą do ludzi i samego życia. Chętnie i często służył swoją ogromną wiedzą na temat bydgoskich kościołów, księży, uroczystości kościelnych. Pomagał w organizacji najważniejszych uroczystości i imprez Towarzystwa dbając o ich godną oprawę.

Dzięki jego życzliwemu wsparciu podczas organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy ceremonii odsłonięcia pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Poznańskim tak cudownie zabrzmiały połączone chóry kościelne. Był konsultantem wszystkich przepięknych albumów sławiących wielkie wydarzenia w Bydgoszczy, jak np. "Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy", "bo to jest Bydgoszcz", "Bydgoszcz w blasku symboli" i inne. Cieszył się z ich powstawania, wzbogacał całymi fragmentami tekstów normal-nie dla nas niedostępnych.

Odznaczony

Za swoją przebogatą działalność duszpasterską i społeczną na rzecz Bydgoszczy doczekał wielu zaszczytów m.in. "Człowieka Roku 1999", Protektora czynnego Archikonfraterni Literackiej w Warszawie (1990 r.), Medalu Wojewody, Medalu Kazimierza Wielkiego, Złotego Krzyża Zasługi przyznanego z inicjatywy TMMB oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Polonia Restituta (2010 r.).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska