1 listopada to dzień radosny
Za kilka dni 1 listopada i zgodnie z tradycją wierni ruszą na cmentarze, by odwiedzić groby bliskich. Jaka jest istota dnia Wszystkich Świętych zapytaliśmy księdza Andrzeja Zdzienickiego proboszcza aleksandrowskiej parafii i dziekana dekanatu aleksandrowskiego.
Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, wbrew opiniom nie jest "Świętem Zmarłych". To dzień, który przypomina wiernym o ich powołaniu do świętości i celebruje pamięć zarówno znanych, jak i anonimowych świętych. Kościół katolicki w tym dniu wspomina wszystkich, którzy osiągnęli zbawienie, co czyni tę uroczystość jednym z najbardziej radosnych momentów w roku liturgicznym.
W odróżnieniu od uroczystości Wszystkich Świętych, 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny, poświęcony jest modlitwie za zmarłych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.
Modlitwa i pamięć za zmarłych
Ksiądz Andrzej Zdzienicki, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim, podkreśla, że Wszystkich Świętych obejmuje nie tylko kanonizowanych i beatyfikowanych, ale wszystkich, którzy osiągnęli zbawienie, w tym naszych zmarłych krewnych i przyjaciół.
- Dawniej 1 i 2 listopada były dniami wolnymi od pracy. Dopiero w Dzień Zaduszny chodzono na groby bliskich zmarłych. 1 listopada wspominano świętych znanych z imienia i nazwiska oraz anonimowych. Jak mówi Pismo Święte to niezliczony tłum, który stoi przed Bogiem - tłumaczy ks. Andrzej Zdzienicki.
Kościół katolicki, wychodząc naprzeciw potrzebom wiernych, przeniósł msze na cmentarze właśnie na dzień 1 listopada. Jest to wyraz bliskości z wiernymi i okazja do wspólnej modlitwy. Warto zwrócić uwagę na kolor szat liturgicznych używanych tego dnia, nie są fioletowe, a białe. Symbolizujące czystość, boską doskonałość i ostateczny tryumf, biel jest związana z największymi uroczystościami kościelnymi.
W dzisiejszych czasach komercjalizacja często przesłania duchowy wymiar tego święta.
- Oczywiście dbanie o groby bliskich jest ważne, ale najpiękniejsze kwiaty i najdroższe znicze nie zastąpią modlitwy. Zmarli w czyśćcu nie mogą sobie już pomóc, dlatego nasza modlitwa i Komunia Święta są dla nich nieocenionym wsparciem. W dzień Wszystkich Świętych powinniśmy ofiarować im swoją duchową pamięć i modlitwy - dodaje ks. Andrzej Zdzienicki.