Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych. Oni zostali w naszej pamięci

(dz)
Wspominamy tych, którzy jeszcze rok temu byli wśród nas. Ludzi z pasją, którzy wiele zrobili dla miasta i regionu. W historii naszych małych ojczyzn byli zwykłymi zjadaczami chleba, cichymi bohaterami codzienności, ale i tymi, których dokonania rozsławiły ziemię, z której się wywiedli. Zapalmy na ich mogiłach symboliczne znicze.

Stefan Kowalski

Wieloletni kapelmistrz orkiestry dętej w Kowalu oraz prezes OSP, radny wielu kadencji. Urodzony kowalanin (rocznik 1938), do końca życia pozostał wierny temu miastu. Z wykształcenia był technikiem ekonomistą. Pracował najpierw w Banku Spółdzielczym w Kowalu, następnie w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", po czym aż do emerytury związał się z Zakładami Azowymi we Włocławku. Do kowalskiej jednostki OSP wstąpił w 1952 roku stając się jednym z członków strażackiej orkiestry. W 1992 r. został sekretarzem zarządu, a od 2003 r. piastował funkcję prezesa. Z zamiłowania muzyk, był od 1976 r. kapelmistrzem strażackiej orkiestry. Działacz samorządowy i społeczny oraz aktywny członek Towarzystwa Miłośników Kowala i Okolic. Za oddanie sprawom miasta był wielokrotnie odznaczany, nagradzany i wyróżniany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, złotym medalem " Za zasługi dla pożarnictwa". Godność "Zasłużonego dla Miasta Kowala" otrzymał w 2003 r.

Grzegorz Karólewski

Pochodził z Inowrocławia i w tamtejszych klubach SKS Kasprowicz i Noteć rozpoczęła się jego przygoda z koszykówką. Urodził się w 1949 r. Utalentowany młody zawodnik szybko trafił do reprezentacji kraju juniorów, zaś jako senior reprezentował barwy Dolnoślązaka Jelenia Góra (w okresie służby wojskowej) i Górnika Wałbrzych. Ten drugi klub w latach siedemdziesiątych należał do krajowej czołówki. Jako gracz z doświadczeniem trafił do Włocławka gdzie szybko sprawdził się w roli szkoleniowca. Prowadził wiele drużyn, a czas największych sukcesów przypadł na lata pracy w MMKS Junak. Młodzieżowe zespoły szkolone przez niego należały do krajowej czołówki, a największym sukcesem było zdobycie w 2003 r. mistrzostwa kraju juniorów. To zdecydowało, że "Pomorska" uhonorowała go wówczas tytułem Trenera Roku.

Bogdan Ziółkowski

Urodził się w 1952 r. w Unisławiu, pow. chełmiński. Ukończył studia historyczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1990 r. mieszkał i pracował we Włocławku. Był nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 20, a od 1997 r. pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. W 1992 r. otrzymał tytuł doktora nauk humanistycznych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół trzech zagadnień: historii regionu Kujaw Wschodnich w XIX i XX wieku oraz historii i współczesności Afryki. Był wieloletnim członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego i włocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, autorem ponad 20 artykułów naukowych i 30 popularnonaukowych.

Tadeusz Kieloch

Emerytowany dyrektor Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń włocławskiej młodzieży oraz radny miejski. Urodził się w Czechowicach-Dziedzicach w roku 1930 r. We Włocławku zamieszkał w 1953 r. Rozpoczął wówczas pracę w wydziale oświaty Urzędu Miasta. W kolejnych latach był nauczycielem w szkołach podstawowych nr 12, 3 i 4. Następnie sprawował funkcję wicedyrektora Technikum Budowlanego oraz dyrektora kolejno: Technikum Mechanicznego i Zespołu Szkół Samochodowych.

W latach 1975-1978 był dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku. Od 1978 r. aż do przejścia na emeryturę piastował stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej. Pamiętamy go również jako aktora Teatru Ludzi Upartych

Tadeusz Zieliński

Urodził się w 1936 roku w Świątkowicach w gm. Baruchowo. Jego matką była znana poetka Cecylia Zielińska, nazywana "Kujawską Safoną". Przez wiele lat związał się zawodowo z kowalskimi szkołami, w których uczył muzyki, prowadził chóry, założył zespół mandolinistów. W 1985 r. był jednym z założycieli Zespołu Folklorystycznego "Kujawy". Od 1997 roku prowadził Zespół Folklorystyczny "Dzieci Kujaw", a potem grupę "Spod Strzechy" przy Ośrodku Kultury w Brześciu Kuj. Jako akordeonista słynął z niepowtarzalnego interpretowania rodzimego folkloru. Tadeusz Zieliński był autorem muzyki i scenariuszy wielu widowisk kujawskich. Najmłodszymi uczniami Tadeusza Zielińskiego były "Kujawiaczki" z Przedszkola Publicznego nr 26 we Włocławku. Z powodzeniem prowadził również zespół pod nazwą "Melodia" w Kowalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska